Většina z nás má hrachovou kaši spojenou se školní jídelnou, proto ji moc nevyhledáváme. Občas si ji možná někde dopřejeme s párkem z nostalgie, ale pravidelnou položkou na našem jídelníčku nebývá. A je to škoda! Když se taková hrachová kaše správně připraví a hlavně vychutí, je to dobrota, na které si pochutnají „masožravci" i vegani.

Hrách patří mezi superpotraviny, tudíž je velmi prospěšný pro naše tělo. Může se pochlubit vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a také sacharidů. Je bohatý i na kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a vitaminy C, E, K. Nacházejí se v něm také minerální látky, jako jsou draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, měď a železo.

Rozdíl mezi hrachem a hráškem je ve zralosti

Víte, jaký je rozdíl mezi hrachem a hráškem? Hrášek je nezralý a používá se jako zelenina, zatímco ten zralý, sušený je hrách. Nejzdravější je samozřejmě čerstvý hrášek, ale i ten zralý obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, jen ne v takovém množství.

Velmi důležitým aspektem hrachové kaše je její vychucení. Nebojte se bylinek a použijte majoránku, libeček nebo česnek. Pro zjemnění klidně kápněte trochu smetany. Čerstvě namletý pepř a sůl jsou samozřejmostí. Následně osmahněte cibulku, kterou kaši posypte. Příjemným osvěžením je k cibulce ještě přidat celer. Skvěle se k hrachové kaši hodí a stejně jako cibulka přijemně zkaramelizuje.

Hrášek je chuťově sladší a zelenější

Hrachovou kaši můžete připravit jak z máčeného hrachu, tak z čerstvého nebo mraženého hrášku. Čerstvý musíte vyloupat z lusků, u toho mraženého jste toho ušetřeni. Chuťově je hrášek sladší a vzhledově zelenější, tudíž estetičtější.

Hrášek nechte projít varem po dobu pěti minut a osolte. Slijte a okamžitě přelijte ledovou vodou, neztratí tak svou krásnou barvu. Pak teprve mixujte. Přidejte stroužek česneku, změklé máslo. Kdyby byla kaše moc hustá, nařeďte vodou, ve které jste vařili hrášek, nebo mlékem.

K hrachové kaši neodmyslitelně patří párek, klobáska nebo uzené. Skvělá je ale i pečená šunka nebo volské oko.

Recept na moderní kořeněnou hrachovou kaši s pečenou sezamovou mrkví

Suroviny:

žlutý hrách půlený 300 g

větší mrkve 3 ks

sezamový olej

sůl 1 lžíce

sezamová semínka (směs bílého a černého) 1 hrstka

řepkový olej 6 lžic

cibule 3 ks

mleté chilli 1 lžička

mletý zázvor 1 lžička

česnek 2 stroužky

sušená majoránka 1 vrchovatá lžíce

jarní cibulka

Postup:

Hrách namočte nejméně na 6 hodin, můžete ale i déle. Pokud ho necháte namočený více dnů, vodu během této doby několikrát vyměňte.

Hrách sceďte, zalijte čerstvou vodou (asi 1,2 l), přiveďte k varu a vařte pod pokličkou, dokud nezačne měknout, trvá to asi 45 minut. (Pro lepší stravitelnost můžete v polovině vaření vodu slít a vyměnit za čerstvou.) Dle potřeby vodu dolévejte.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Mrkev nakrájejte na dvoucentimetrové hranolky, zakápněte sezamovým olejem, osolte a pečte asi 30 minut do zlatova. Na konci pečení vmíchejte k mrkvi hrstku sezamu a ještě krátce pečte.

Na pánvi rozehřejte olej a osmahněte na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Přidejte chilli a zázvor, utřený česnek a ještě krátce restujte. Tuto směs vsypte do téměř uvařeného hrachu, přidejte sůl a ještě chvíli povařte. Poté hrách rozmixujte tak, aby se zahustil (část hrachu může ale zůstat nerozmixovaná, pokud máte raději hrubší strukturu kaše). Nakonec dle potřeby dosolte a vmíchejte majoránku.

Na talíř nandejte kaši, přidejte porci pečené mrkve a posypte nakrájenou jarní cibulkou.

Jak připravit klasickou hrachovou kaši uvidíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.fresh.iprima.cz, www.superpotraviny.cz, www.receptypanicuby.cz