Zralý plod mochyně peruánské.
Zdroj: Shawn Hempel / Shutterstock.com

Mochyně peruánská: Pěstování a exotické recepty z jedlých plodů

Kromě mochně židovské, oblíbené okrasné rostliny se zářivými lampionky, můžete pěstovat i další druhy mochyní, jejichž plody jsou nejen pohledné, ale i velmi chutné a zdravé.

Mochyně peruánská (Physalis peruviana) nebo také jiným názvem třešeň Inka je absolutně nenáročná jednoletá rostlina, která nevyžaduje téměř žádnou péči a na konci léta vás odmění velkým množstvím velmi chutných plodů.

Jedlé a jedovaté lampionky

Jenže pozor, mnozí z vás mají na zahradě oranžové lampionky, které patří ozdobné trvalce a šíří se oddenky do všech stran. Dekorují pak podzimní byty krásnou ohnivou barvou. Ovšem plody této rostliny, mochyně židovské, jsou jedovaté!

Čerstvé a sušené plody mochyně peruánské. Čerstvé a sušené plody mochyně peruánské. Zdroj: Luis Echeverri Urrea / Shutterstock.com

Oproti tomu mochyně peruánská má plody jedlé, ale opět pozor – až po dozrání! Nezralé plody i zbytek rostliny jsou také jedovaté. Zralé plody poznáte podle toho, že lampionek zaschne a uvnitř zůstane oranžová třešnička.

Předpěstování sazeniček

Semínka pro předpěstování sazeniček je třeba vysít v únoru nebo březnu. Později si můžete koupit již předpěstované sazeničky. Vlastní semena pak získáte hned z prvního roku úrody a budete jich mít mraky. Semínka jsou malinká.

  • Nejprve je vysejete do substrátu.
  • Až se ukáží první pravé listy, přepíchejte je nejprve do sadbovače a pak každý zvlášť do kelímku nebo rovnou do malých květináčků či kelímků.
  • Následně je předpěstujte stejně jako rajčata.

Pěstování jedlé mochyně

Ven sazenice vysazujte až po zmrzlých. Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku.

V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce). Někdo doporučuje rostliny vyštipovat, ale já jsem to zatím nikdy nedělala.

Sklizeň a skladování plodů

V červenci mochyně začíná kvést – po odkvětu se objeví malinký lampionek, ve kterém postupně roste a zraje třešeň. Plody ale dozrávají až pozdě – od začátku srpna do září. Sklidit je však musíte před prvními mrazy a uložte je pak v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců. Plody, které jsou ještě nezralé, ale už mají „bobulku“, skliďte také, a nechte je dozrát třeba v obýváku na okně.

Semínka pro příští sezónu

Sladké, nakyslé a velmi příjemně aromatické plody jsou výborné do ovocných salátů, pohárů, na marmelády a podobně, já je ale mám nejraději jen tak do pusy, ostatně jako skoro všechno.

Akční letáky