Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Zdroj: SW_Stock / Shutterstock.com

Penízovka sametonohá, vánoční potěšení houbaře

O Vánocích se skalní houbaři konečně mohou vydat za vyloženě zimními houbami. Ti zkušení si s sebou kromě termosky s posilujícím občerstvením v košíku nesou také smetáček.

Proč smetáček? Nezřídka totiž právě pod čerstvě napadaným sněhem objevují kolem pařezů listnatých stromů trsy medových kloboučků s tenkými, černavými a jemně huňatými třeny. Jsou to penízovky sametonohé, vyhlášené kulinářské skvosty zimní mykoflóry.

Penízovku sametonohou lze sbírat i v zimě Penízovku sametonohou lze sbírat i v zimě Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chutné, zdravé a otužilé houby

Penízovky sametonohé (Flammulina velutipes) patří mezi jedlé druhy s léčivými účinky, existuje tedy o důvod víc, abychom jim věnovali pozornost v kuchyni. Jejich dužnina je dokonale viskózní, proto relativně dobře snášejí teploty i několika stupňů pod nulou, aniž by mráz poškodil jejich buněčnou stavbu. Při oblevě pak pokračují v dalším růstu. Je ale třeba dodat, že tohle neplatí, pokud panuje delší mrazivě suché počasí.

penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sváteční potěšení

Při troše štěstí objevíte „sametonožek“ i větší množství, a povede–li se vám takový nevšední houbařský úlovek navíc v době vánoční, je o důvod víc připravit z donesených hub štědrovečerní postní polévku nebo houbového kubu.

Zimní houbaření prostě náleží k oněm vzácným drobným lidským potěšením, která s sebou přinášejí sice skromná, ale o to radostnější splněná očekávání.

Akční letáky