obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Recept na kdoulový sýr

Voňavé plody kdouloně se obvykle zpracovávají na ovocné pasty, želé, kompoty, džemy, marmelády, aromatické mošty, dezertní vína a likéry. Netradiční recept čtenářky Lenky Joskové je zajímavou možností, jak lze kdoule také zpracovat.

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) má velké žluté plody ve tvaru jablka nebo hrušky. Mají plstnatou slupku s velmi tvrdou, drsnou dužinou. Z jednoho keře se sklidí 3 až 5 kg plodů. Po sklizni, která probíhá od konce září až do prvních říjnových mrazíků, plody zpracujeme co možná nejdříve, jinak dužina zhnědne.

Potřebujeme

  • 2 kg syrových plodů kdouloně
  • 2 kg krystalového cukru
  • 10 dkg mandlí
  • 2 citrony

Jak na to

Očištěná, neloupaná kdouloňová jablka nebo hrušky zbavíme slupek, okvětí, rozkrájíme je na čtvrtky, dáme do kastrolu, zalijeme studenou vodou, přikryjeme poklicí a podusíme do měkka.

Měkké, ještě horké prolisujeme přes síto do čistého kastrolu a vaříme na husto. Potom přisypeme cukr, vaříme dále a postupně přidáváme loupané, na nudličky nakrájené mandle, citronovou kůru a šťávu.

Nakonec sýr dovaříme tzv. na kapku. Tedy tak, aby se kapka na talířku neroztekla, ale vzápětí ztuhla.

Horký sýr nalijeme do připravených formiček nebo do formy na biskupský chlebíček a necháme ztuhnout. Sýr pak vyklopíme, zabalíme do celofánu na zavařeninu (nebo jen do pergamenového papíru) a uložíme v suchu.

Takto upravený sýr můžeme kdykoliv podle chuti ukrojit a servírovat.

Lenka Josková, Zdislava

Akční letáky