Zavařené ovoce potěší v zimě
Zdroj: Jenn Huls/ Shutterstock.com

Zavařování v mikrovlnce a elektrické troubě. Netradiční, rychlé, spolehlivé

Hledáte recepty, jak zpracovat úrodu, aby vydržela celý rok? Nabízíme zajímavé čtenářské návody, jak plodiny uchovat s minimálním použitím chemických konzervačních látek. 

V elektrické troubě

Sklenice naplníme obsahem, který jsme připravili podle osvědčených receptů. Hluboký plech umístíme v troubě na nejnižší mřížku, naplníme jej vlažnou vodou, narovnáme do něj zavíčkované sklenice, troubu zavřeme a zapneme ji na střední stupeň. Později na 10 minut nastavíme nejvyšší stupeň a poté opět na nejnižší.

 • Teplotu v troubě neměříme, posloucháme, jak sklenice „lupkají“, což znamená, že se víčka sklenic „chytla“.

Opatrně otevřeme troubu (pozor na opaření horkou párou), necháme ji chvilku větrat, dokud již lze povytáhnout plech. Rukou v rukavici vyndáváme sklenice na prkénko, kde je necháme vychladnout.

Tento způsob se mi osvědčil u kompotů, hub, marmelád i masa. Sklenice se zavařeným masem a houbami necháme 24 hodin odstát a poté je stejným způsobem zavaříme ještě jednou.

Eva Koutná, Olomouc

V mikrovlnné troubě

Tento způsob je výhodný pro zpracování spíše menšího množství potravin. Přesto takto můžeme připravit v jedné várce například i několik kilogramů ovocného džemu.

Zpracovávané ovoce zvážíme, rozmačkáme a promícháme s příslušným množstvím cukru. Směs vložíme do hlubší misky z varného skla, keramiky nebo ze sady nádobí pro mikrovlnnou troubu. Tu zapneme na poloviční a po chvíli na nejvyšší výkon.

Po 5 minutách misku s vroucím džemem vyjmeme a ihned jej plníme až těsně pod víčko do horkých dobře vymytých skleniček. Poté sklenice zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru a takto je necháme vychladnout.

 • Obdobně připravujeme i kompoty s tím rozdílem, že ovoce dáváme do mikrovlnné trouby již ve sklenicích, zalité obvyklým nálevem.
zavařování v mikrovlnné troubě zavařování v mikrovlnné troubě Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zavařujeme 5 minut na poloviční výkon, poté asi 10 minut na plný výkon (záleží na druhu ovoce). Poté sklenice vyjmeme (můžeme zkusit, zda je ovoce dostatečně měkké) a okamžitě zavíčkujeme vyvařeným víčkem. Sklenice opět necháme vychladnout obrácené dnem vzhůru.

Simona Votoupalíková, Praha

V tlakovém hrnci

Na dno hrnce dáme 5—6 drobných mincí (1 Kč, 2 Kč), ale postačí i plíšek či alobal. Vlijeme 200 ml vody a do hrnce naskládáme naplněné zavíčkované sklenice.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zavařujeme-li v malých sklenkách od dětských přesnídávek, můžeme dát dvě vrstvy na sebe.

Vejdou se obvykle tři velké zavařovací sklenice 700 ml nebo pět malých 300 ml.

Hrnec opatrně zakryjeme poklicí (chce to trochu cviku, protože prostoru nad velkými sklenicem není mnoho) a hrnec dáme na zapnutý sporák. U plynového sporáku umístíme nad hořák litinovou plotýnku.

zavařování zavařování Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jakmile si hrnec „odsykne“, začneme měřit čas:

 • Měkké ovoce pak necháme v hrnci 1—2 minuty,
 • větší ovoce 3—5 minut,
 • okurky 5—7 minut,
 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  U hub, masa a zeleniny sterilované ve slaném nálevu je vhodné postup po 24 hodinách zopakovat.

  houby a maso 20 minut.
 • Zelený hrášek, fazolky, či květák apod. jen ve slaném nálevu bez octa takto vaříme 15 minut.

Po uplynutí potřebného času vypustíme páru z hrnce (nejvhodnějším způsobem je hrnec zchladit ve dřezu pod proudem studené vody) a otevřeme jej. Rukou v rukavici sklenice vyjmeme a dáme je chladit na prkénko.

Do hrnce přilijeme trošku vody a můžeme pokračovat v zavařování — výhodou tohoto způsobu je, že během zaváření stačíme do sklenic připravit další várku.

Melanie Horváthová, Bratislava

Akční letáky