Červená řepa pro jarní očistu a svěží pleť: syrová, vařená, pečená
17. 3. 2018

Červená řepa pro jarní očistu a svěží pleť: syrová, vařená, pečená

Je téměř zázračná. Její častá konzumace v jakékoliv podobě je v mnoha směrech prospěšnější než velké dávky vitaminových či jiných potravinových doplňků. A nemusíte ji konzumovat pouze syrovou.

Červená řepa podporuje peristaltiku střeva a činnost žaludku a žlučníku, detoxikuje tělo od jedovatých látek, pomáhá stavbě vazivových tkání, zesiluje stěny cév, zpevňuje pokožku a aktivuje tvorbu červených krvinek. Měli bychom ji konzumovat co nejčastěji a nejen ve známém kyselém nálevu. Můžeme připravit třeba šťávu (pro zlepšení chuti ji lze smíchat se mrkvovou šťávou). Ostrou chuť řepy zmírní i kombinace se smetanou (což je ostatně základ známé polévky boršč).

pečená červená řepa je lahodná, dietní a zdravá

Zdravá je i vařená a pečená

Z hlediska nutričních hodnot je dobře uvařená bulva červené řepy podobně dobrým zdrojem živin jako řepa syrová. Z uvařené a oloupané červené řepy lze připravit i pomazánku s mírně nasládlou chutí.

  • Řepné bulvy vaříme zásadně vcelku; nejprve osolenou vodu přivedeme do varu a pak do ní vkládáme dobře umyté neoloupané bulvy i s kořenem. Vaříme pomalu minimálně hodinu. Po uvaření vodu scedíme a bulvy oloupeme a nastrouháme nebo krájíme do salátu.
  • Bulvy lze také upéci na plechu a pak oloupat. Nebo je nakrájet na hranolky a upéct pokapané olivovým olejem s bylinkovou solí a sezamem.

 

Jedlé jsou i listy. Obsahují beta-karoten, vápník a železo. Upravují se stejně jako špenát, naši předkové dokonce konzumovali pouze listy, kořen užívali spíše k léčebným účelům.

Blahodárná fialovኝáva ši smoothie z červené řepy je učiněným životabudičem

Sytou barvu řepě propůjčují antokyany. Jsou to ve vodě rozpustné pigmenty obsažené v některých buňkách. Považují se za skupinu bioaktivních látek, které vykazují mnohé pozitivní účinky na lidský organismus - jsou antikarcinogenní, antioxidační, antialergické, antivirové či protizánětlivé. Epidemiologické studie naznačují, že jejich zvýšenou konzumací se snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění či diabetu, zlepšuje a podporuje elasticita kapilár v oku, vidění za šera a v noci.

 

Autor Hana Kováříková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS