obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ani kapka nazmar: Jak nejlépe zalévat dešťovkou?

Dešťovka má samé výhody – je tím nejvhodnějším a nejpřirozenějším nápojem pro zdraví a spokojenost rostlin. Bez obav s ní můžeme zalévat i kyselomilné druhy, protože neobsahuje vápník. A je zdarma.

Pokud ji neskladujeme v podzemní nádrži, je odstátá a pro rostliny příjemná. Podzemní nádrže mají řadu výhod – šetří prostor zahrady a vodu uchovávají dlouho kvalitní. Voda z nich je chladnější, zaléváme s ní proto časně zrána, nebo ji necháme předehřát ve vhodné nadzemní nádrži (stačí, aby pojala dávku na jeden den). I nadzemní nádrže si můžeme pořídit v nejrůznějších tvarech a velikostech, od klasických sudů (i těch lze vodu natáčet výpustí nebo ji vést do hadice, pokud stojí na podstavci) po velké rezervoáry. V nabídce jsou i designové nádrže různých tvarů a obložení, které mohou stát u stěny domu a ladit s jeho stylem. Mnohem levnější nádrže lze zase schovat za zástěnu z popínavých rostlin, vytvořit jim kabátek z rohoží nebo je vyzdobit nátěrem....

Ideální dobou pro zálivku je časné ráno Ideální dobou pro zálivku je časné ráno Zdroj: Shutterstock.com / Sergei Domashenko

Konev i čerpadlo

Zatímco pro domácí použití dešťovky jsou podzemní nádrže výhodnější – Nádrž na dešťovku může díky tvaru přiléhat k domu Nádrž na dešťovku může díky tvaru přiléhat k domu Zdroj: Shutterstock.com / Lina Oliveros zachovávají její kvalitu díky uchování při stejné, nízké teplotě – pouze pro zálivku zcela postačí nádrže nadzemní. Pomocí čerpadla z nich můžeme vodu navést i do automatických zavlažovacích systémů (ať už profesionálních s čidly vlhkosti a širokým pokrytím, nebo doma vytvořených s pomocí časovače a jednoduchého rozvodu, hadiček či průsakových hadic pro kapénkovou závlahu. Ta je ideální pro náročnou zeleninu, nikoli však pro trvalky a dřeviny, které kvůli ní mohou zchoulostivět a nevytvoří si dostatečně hluboký a rozvětvený kořenový systém.

Tipy pro snížení spotřeby vody

  • Zaléváme ráno nebo večer, abychom snížili okamžitý výpar
  • Zaléváme větší dávkou v delších intervalech, aby voda pronikla až ke kořenům. Pouze výsevy a mladé rostliny potřebují častou mírnou spršku.
  • Dbáme o kvalitu půdy tak, aby lépe uchovávala vodu, tedy aby obsahovala co nejvíce humusu – dosáhneme toho organickým hnojením.
  • Všechny volné plochy mezi sazenicemi mulčujeme. Vrstva mulče, kromě řady dalších výhod, významně snižuje vysoušení půdy horkým sluncem a větrem.

Akční letáky