Pěstovat doma se dá v podstatě cokoliv, ale abychom získali plody, musíme rostlině vytvořit ideální podmínky a také vybrat vhodnou odrůdu. Banánovník pochází z jihovýchodní Asie a tomu odpovídají stanovištní podmínky. Banánovník vyžaduje dostatečnou zálivku, vyšší vzdušnou vlhkost a přiměřenou pokojovou teplotu.

Banánovník vyžaduje dostatek místa

Jde o poměrně velkou rostlinu, která potřebuje dostatek místa. Banánovník (latinsky Musa) je víceletá bylina, která může dorůstat do výšky až deseti metrů. Z podzemního oddenku vyrůstají listy, které vytvářejí nepravý kmen tvořený stočenými pochvami listů, nad nimiž se rozprostírají čepele listů. I ty mohou dorůstat délky několika metrů. Na první pohled vypadá banánovník jako palma.

Pro pěstování v pokoji se proto hodí nižší kultivary, i ty však mají metrové listy. Pokud si pořídíme banánovník, který dorůstá výšky až deseti metrů, asi těžko ho budeme moci pěstovat doma. Pro takový exemplář si musíme pořídit vhodný velký skleník, podobný těm, které bývaly u zámeckých zahrad. V takové oranžérii můžeme pěstovat i další teplomilné rostliny, například pomerančovníky nebo citrusy. Ovšem i v normálním bytě se dá pěstovat banánovník, který nedorůstá výšky ani dvou metrů a který při vhodné péči přinese plody.

Když banánovník kvete…

Při dosažení dospělosti prorůstá středem listů květenství. To má zajímavý tvar a střídají se v něm květy samčí, oboupohlavní a samičí. Květenství roste nejprve vzhůru, ale vlastní vahou se později ohne k zemi. Pěstované banány tvoří plody partenokarpicky a neobsahují proto žádná semena. Původní banánovníky ale semena tvoří – ta poměrně snadno klíčí a tak jimi lze banánovník množit.

Banánovník ze semínka

Pokud seženeme semena banánovníku, můžeme je vysévat celoročně, ale nejvhodnější období je konec zimy. Semena klíčí při běžné pokojové teplotě necelý měsíc. Mladé rostlinky pak přesadíme do přiměřeně velké nádoby a pěstujeme je na světlém místě.

Banánovníku svědčí letnění

V následujících letech je možno pěstovat banánovník přes léto venku. Při pravidelné a vydatné zálivce snese i plné slunce. Největší nebezpečí pro banánovník představuje vítr, který může velké a křehké listy trhat a celou rostlinu i s nádobou porazit.

Fénix z říše rostlin

Když plody uzrají, banánovník uschne. Ovšem již před začátkem květu začnou okolo rostliny vyrůstat z podzemního oddenku další mladé výhonky. Ty můžeme v nádobě ponechat a u země pak odříznout uschlou část. Nové výhonky pak ale porostou po obvodu nádoby a střed zůstane prázdný. Proto se většinou odlamují a sázejí do nové nádoby.

Hnojení a přesazování

Banánovník je také poměrně náročný na výživu a musíme ho pravidelně přihnojovat a přesazovat. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, starší stačí přesadit jednou za dva roky.

Choroby ani škůdci banánovník nenapadají, jen na mladých listech se mohou objevit mšice. A choroby jsou nejvíce způsobeny nevhodnými podmínkami, kdy při nízké teplotě a vydatné zálivce mohou zahnívat kořeny.