Při mulčování žací nůž opakovaně seká do hmoty. Tím ji rozmělňuje na velmi malé kousky. Aby to správně fungovalo, musí mít stroj uzavřenou žací komoru, která umí posekaný porost zadržovat.

Mulčovač na vysokou trávu má tuto skříň standardně, u sekaček na parkovou úpravu trávníků, u zahradních traktorů nebo riderů ji většinou lze vytvořit přídavným mulčovacím klínem, který se obvykle vkládá do vyhazovacího otvoru a bývá buď součástí výbavy, nebo ho lze dokoupit.

K čemu stroj použijeme

Před nákupem stroje bychom měli nejprve posoudit, jaký typ travního porostu na zahradě nebo v sadu máme. Plochy sečené klasickou sekačkou mulčujeme nejčastěji jednou za dva měsíce, luční porosty můžeme mulčovat častěji.

Musíme vzít v úvahu skutečnost, že velké množství rozsekané travní hmoty bude třeba odklidit na kompost, případně použít jako mulč k ovocným stromům nebo ke keřům, protože trávník vstřebá jen určitou část; příliš mnoho mulče může trávník poškodit. Kulturní traviny postupně zmizí, pozemek bude překyselený, objeví se mech, začnou převažovat dvouděložné plevele.

Chováme-li drobná hospodářská zvířata, třeba králíky, potřebujeme sušit seno. Přitom bychom ale zároveň rádi mulčovali. Proto se poohlédneme po stavebnicovém stroji, který nabízí minimálně disk pro sečení vysoké trávy a mulčovací adaptér.

Jednoúčelový mulčovač se vyplatí jenom tam, kde potřebujeme sekat značně nepravidelně – například na chalupě dvakrát až čtyřikrát do roka, nebo pokud podnikáme v oboru údržby zeleně a sečeme remízky či škarpy okolo silnic.

U chalupy nám takový stroj pomůže v případě, že tráva během naší nepřítomnosti doroste nepříjemně vysoko, a my potřebujeme co nejrychleji zakročit.

Jak a kdy mulčovat?

K mulčování přistupujeme tehdy, když je porost proschlý. Vlhká a přerostlá tráva totiž může působit problémy při zpracovávání, neboť velké množství hmoty se začne lepit na stěny žací komory, čímž ztíží práci žacímu ústrojí.

  • Poprvé vždy sečeme na nejvyšší nastavení, přičemž kontrolujeme, zda motor pracuje optimálně.
  • Při značné zátěži raději zvolíme pomalejší pojezdovou rychlost, nebo snížíme šíři záběru stroje až na polovinu, aby byla tráva řádně zpracovaná na drobné kousky.
  • Po prvním mulčování necháme plochu dva až tři dny bez povšimnutí, následně můžeme vyjet znovu a porost ještě zkrátit; již částečně proschlý mulč se smíchá s nově nasekanou hmotou, a díky tomu se rychleji rozloží. Navíc po druhém zkracování trávy nebudou při mulčování hyzdit plochu nevzhledné kupičky posečené trávy.

Při mulčování škarp, svahů, remízků a jiných extenzivně sečených ploch zpracováváme narostlou hmotu dvakrát až třikrát do roka, přičemž posekat je můžeme jen jednou. Mulčování zde není nutné opakovat.

Výkon, peníze a příslušenství

Travní sekačka s mulčováním stojí podle typu kolem 13 000 Kč i více.

Za nejvýkonnější mulčovač na velké plochy se záběrem 70 cm zaplatíme až 70 000 Kč.

Před výběrem si samozřejmě ujasníme, kolik chceme investovat.

Představiteli levnější kategorie mulčovačů jsou modifikace vybavované motory o výkonu do 5,5 HP. Mají záběr přes 50 cm a jsou určeny především pro pravidelné mulčování proschlé trávy nižšího vzrůstu.

  • Některé stroje nabízejí dvě rychlosti pojezdu pro lepší výsledný efekt. Jejich ceny začínají na 25 000 Kč.

Výkonnější stroje střední kategorie pohánějí motory se stejným výkonem jako u předchozích provedení, ale stroje jsou jinak zásadně odlišné. Mají tužší rám, větší záběr sečení a více rychlostí pojezdu včetně zpátečky.

  • Na zimu k nim můžeme připojit i sněhovou radlici, a dokonce sedačku pro pohodlnější práci na velkých plochách. Cena takových výrobků se pohybuje na hranici 50 000 Kč.

Nejvýkonnější stroje nabízejí motory s výkonem okolo 10 HP, s vícerychlostní nebo hydrostatickou převodovkou a se startování klíčkem jako u automobilu. Záběr profi mulčovačů bývá okolo 70 cm a zvládnou i nejzanedbanější plochy plné plevelů a náletových dřevin.

  • U vybraných typů jsou k dispozici další adaptéry, které umožní používat stroj po celý rok, což zvýší jeho užitnou hodnotu. Ceny startují na 70 000 Kč, s příplatkovým vybavením stojí mulčovač až 100 000 Kč.

Zajímavou a osvědčenou alternativu představuje stavebnicový systém s automatickou spojkou nebo jeho levnější podoba vybavená řemenovým převodem. Stroj můžeme sestavit přesně podle požadavků, přičemž mulčovač je jednou z volitelných aplikací.

  • Výsledná cena se odvíjí podle toho, jaké příslušenství zvolíme, většinou ale začíná na hranici 40 000 Kč.

Před nákupem stroj vyzkoušíme

Než mulčovač koupíme, vyzkoušíme, jak pracuje. Při zkoušce si totiž můžeme celý stroj osahat a od kvalifikovaného personálu prodejního místa se zahradní technikou zjistit co nejvíce informací − například o ceně náhradních dílů, spotřebě paliva a spolehlivosti motoru, popřípadě celého mulčovače.

Po rozbalení a sestavení stroje prodejcem požadujeme i předvedení stroje v chodu, jedině tak se ujistíme, že je vše v pořádku.

Záběh je nutný

Nový mulčovač musíme jako každý nový stroj zaběhnout, aby se motor a všechny pohyblivé díly dostaly do správné kondice. Studený motor netrápíme vysokými otáčkami a používáme kvalitní oleje (nejlépe s viskozitu 10W-30 nebo 10W-40), které účinkují i při nízkých teplotách.

Benzin vzhledem k dnešní pochybné kvalitě neskladujeme déle než dva měsíce, při použití starého paliva motor neběží pravidelně a hůře startuje.

Snažíme se zpočátku kosit nepříliš vysokou trávu. Na trávu přerostlou snížíme pracovní záběr, u vícerychlostních provedení zařadíme pomalejší převod, aby motor pracoval s větší lehkostí a zbytečně se nepřetěžoval velkým množstvím mulčované hmoty.

Napnutí řemenu vyzkoušíme následujícím způsobem: Při prudkém sepnutí ovládací hrazdy nebo páky sečení musí motor zhasnout vlivem značného odporu.

Naprosto normálním jevem je drnčení nebo pískání řemenových převodů při rozběhu žacího ústrojí. Za chodu by se však tento jev neměl vyskytovat, značilo by to totiž špatně seřízené napínací zařízení nebo jinou poruchu, kterou musíme urychleně objevit a zjednat nápravu formou reklamace u prodejce.

Nezapomínáme ani na pravidelné broušení žacích nástrojů, neboť ostrý nůž klade motoru znatelně menší odpor a snižuje spotřebu pohonných hmot.

Foto archiv firem Dakr a Vari; Shutterstock