obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co radí zahradnický lunární kalendář na druhý týden v září?

Měsíc ubývá a na své pouti projde znamením Býka, Blíženců, Raka a Lva. Každé znamení nám může pomoci s péčí o zahradu – podle toho, zda působí více na listy, květy, nebo kořeny rostlin.

V pondělí prochází ubývající měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Pokud ve vaší oblasti neprší, stálezelné dřeviny a trvalky můžete důkladně zalít, aby se mohly připravit na zimu. Za ubývajícího měsíce v Býku je ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny. Přebytky úrody můžete mrazit, sušit, zavařovat nejrůznějšími labužnickými způsoby. A kromě plodů můžete sklízet semínka pro příští sezónu.

Trvalky kvetou i na podzim Trvalky kvetou i na podzim Zdroj: Shutterstock.com / Flower_Garden

Zahrada může kvést až do zimy

Od úterý do čtvrtka prochází ubývající Měsíc znamením Blíženců Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin. Pestrost kvetoucích rostlin, které si podávají štafetu od jara do podzimu, potěší jak nás, tak naše okřídlené, čtyřnohé i beznohé přátele. A právě na ně bychom měli ve dnech Blíženců myslet. Kvetoucí letničky zavlažte a přihnojte, budou kvést až do mrazu. Trvalky už naopak nehnojte, připravují se na zimní odpočinek.

Ve středu nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc Zemi přiblížil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. Můžete však zpracovávat úrodu. A u dobrého bylinkového čaje nebo voňavé kávy s posledními kvítky levandule odpočívat a pročíst si třeba časopis Receptář. Každý měsíc v něm najdete mnoho užitečných rad ohledně péče o zahradu.

  Levandulová káva chutná nejlépe na zahradě Levandulová káva chutná nejlépe na zahradě Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Pečujte o vše zelené

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Sklízejte salát, špenát, roketu. Pozornost si zasluhují i všechny trvalky s okrasnými listy, jako jsou bohyšky, bergénie, kapradiny, vodní a bahenní rostliny, okrasné trávy a bambusy, břečťan a přísavník. Můžete je zalévat a ošetřovat, odstraňovat poškození či zaschlé listy, ne však již hnojit (na rozdíl od kvetoucích letniček včetně popínavých, které ještě do zimy nadělají mnoho parády). Zato obnovení vrstvy mulčem jim před zimou prospěje.


Ideální den pro pletí

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování veškerých plodů, které nám štědrá zahrada na sklonku září dává. Ve Lvu je vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat – i na konci sezóny je pletí důležité, protože když nenecháte plevel vysemenit, budeme mít méně práce v dalším roce. Vypletou a kyprou půdu ihned překryjte mulčem, posečenou trávou nebo slámou, která zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy.

Akční letáky