Čisté šasi znamená kvalitní sečení a dobrý sběr.
Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Co se sekačkou po sečení: čistit nebo nečistit?

Sekačka je jeden z nejdůležitějších pomocníků v zahradě. A tomu by měla odpovídat také správná péče. Dalekosáhlé diskuse se vedou na téma, zda sekačku po posečení zahrady čistit nebo počkat až na závěr sezóny.

Řada z nás údržbu sekačky vůbec neřeší. Největší chybou je po zanedbávané výměně oleje v motoru nečištění sekacího prostoru a šasi vůbec. Tělo sekačky bychom měli po sečení čistit z několika důvodů.

Čištění jako preventivní prohlídka

Čisté šasi znamená kvalitní sečení a dobrý sběr. Čisté šasi znamená kvalitní sečení a dobrý sběr. Zdroj: Jaromír Malich / Foto Čistit sekačku po práci bychom měli už jen proto, abychom se přesvědčili o stavu stroje. Nános prachu, špíny a zbytků travního porostu zakrývá viditelné odřeniny uvnitř šasi, které vzniknou i po průjezdu místa, kde noži přijde do cesty kamínek. Čištění také spolehlivě odhalí volné šroubové spoje nebo naprasklý nůž, ten bychom okamžitě měli sejmout z hřídele a vyměnit za nový z důvodu ochrany našeho zdraví při sečení. Poškozený nůž také způsobuje nadměrné vibrace. Ty neprospívají motoru a také našim rukám.

Pozor na korozi

Šťávy z travního porostu jsou pro neošetřené kovové materiály velmi agresivní. Podporují zkázu především u šasi z nepozinkovaných plechů, kdy již po roce a půl až dvou mohou být viditelné první známky koroze, především u laciných asijských produktů je tento jev častý.

Po sečení mokrého porostu je často sekací prostor zanesen výraznou vrstvou směsi, která vznikla z nadrcené trávy, krtinců a dalších nečistot. Ponecháním v žací komoře podporujeme vznik plísní a koroze tam, kde došlo i k mírnému poškození laku. Mokrá hmota zde také plesniví a pokud nevyčistíme ani sběrací koš, plísně jej pak mohou zničit. Zvláště ohrožené jsou prodyšné tkaninové vaky moderních a výkonných strojů, kde se vývoj zaměřil na co největší efekt výhozu porostu od nože.

Čisté šasi znamená kvalitní sečení a dobrý sběr. Čisté šasi znamená kvalitní sečení a dobrý sběr. Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Čím a jak čistit

V suchém počasí nám pro vyčištění stačí jen dvojice hadříků. Jeden vlhký, kterým stáhneme ze šasi špínu podobně jako ze žací komory. Druhý hadřík poslouží pro vysušení, aby nikde nezůstávala vlhkost. Můžeme si také vyrobit dřevěnou špachtli z prkénka, jehož konec jakoby zostříme. Na výrobu takové pomůcky ale využijeme měkké, například smrkové dřevo. Tento prvek nám pomůže při čištění silně zaneseného šasi stroje.

Čištění po sečení je nutné. Čištění po sečení je nutné. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na vodu a kovové nástroje zapomeňte

Pro čištění nikdy nepoužíváme kovové nástroje. Ty mohou značně poničit nástřik šasi sekačky, čímž se otevírá cesta korozi. Stejnou škodu napácháme i tam, pokud vyčistíme sekačku se šasím z plechu pozinkovaného, kromě barvy dojde k poškození vrstvy galvanického pokovování, které má chránit materiál před zkázou. Podobně je to s využíváním proudu tekoucí vody. Ta sice částečně očistí celý stroj, ale dostane se také tam, kam nemá - do ložisek kol, zapalovací cívky nebo vzduchového filtru a tím nám akorát přinese starost s nečekanou opravou. Jediný prvek, kterému vodní čištění neškodí, je sběrací koš.

Stroj s elektrickým startérem nikdy vodou nečistěte. Stroj s elektrickým startérem nikdy vodou nečistěte. Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Akční letáky