Mladé listové saláty a hořčice
Zdroj: Albert Bugaev / Shutterstock.com

Co zasít v září? Rychlou i ozimou zeleninu, letničky i zelené hnojení

Sezóna nekončí. Salát určený k řezu listů stihneme sklidit ještě do zimy, stejně jako mladé lístky rokety či kopru. Ozimý salát a špenát můžeme zasít pro sklizeň jarní.

Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Za příznivého počasí stihnou vyrůst rané ředkvičky, salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina – sklízet budeme mladé listy. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík. Díky podzimnímu výsevu budeme moci sklízet mladé, šťavnaté a zdravé lístky velmi časně zjara, kdy je čerstvá zelenina tolik zapotřebí.

Saláty rostou rychle i v září, pokud mají dostatek vláhy Saláty rostou rychle i v září, pokud mají dostatek vláhy Zdroj: Jat306 / Shutterstock.com

Skleník, pařeniště nebo fóliovník je při podzimním pěstování velmi dobrým pomocníkem, ale účinná je i netkaná bílá textilie, kterou záhon důkladně překryjeme. Vzcházející rostlinky ochrání proti chladu, udržuje vlhkost.

Zelené hnojení a mulčování

Volné záhony můžeme ještě počátkem září osít zeleným hnojením, například svazenkou vratičolistou. Do zimy stihne vykvést, nasytí včely a půdu obohatí o cenné živiny, až ji do ní po posečení lehce zapravíme. A pokud služby zeleného hnojení nevyužijeme, alespoň záhony zamulčujeme - odkrytá místa jen lákají plevely k obsazení a půdě neprospívají.

Atraktivní pacifické hybridy straček se pěstují jako letničky Atraktivní pacifické hybridy straček se pěstují jako letničky Zdroj: RukiMedia / Shutterstock.com

Letničky s náskokem

Pokud již v září vysejeme otužilé letničky, jako jsou měsíčky, máky, chrpy, stračky či černuchy, dočkáme se na jaře květů velmi časně. Můžete jimi vyplnit místa mezi trvalkami.

Akční letáky