Drvodělka fialová (Xylocopa violacea) patří do čeledi včelovitých.
Zdroj: LABETAA Andre / Shutterstock.com

Do Čech dorazila vzácná černá včela: Pozor! nespleťte si ji s asijskou sršní

Všichni víme, jak je hmyz pro celý svět a biodiverzitu důležitý. Jedním z významných opylovačů je také drvodělka. Včela pyšnící se vzácným černým zbarvením těla a kovově lesklými křídly. Pokud ji na své zahradě zahlédnete, rozhodně ji nezabíjejte. Je samotářská a má rada svůj klid, proto vám ani vašim dětem neublíží.

„Loni v létě k nám zabloudila na zahrádku, když letěla, byl to rachot jak malý vrtulník," píše ve facebookové skupině paní Věra. (Zdroj: www.facebook.com)

Právě díky své velikosti - drvodělky dosahují délky až tří centimetrů, mohutnějšímu tělu a hlasitosti připomíná drvodělka spíše čmeláka nebo nebezpečnou sršeň asijskou. Od sršně se však liší tím, že je celá černá, její tělo je kulaté a má typický kožíšek za hlavou. 

Milovnice nektaru

Drvodělka fialová Drvodělka fialová Zdroj: grafxart / shutterstock.com S prvními jarními paprsky se včela probouzí a hledá květy na opylování. Drvodělky, samičky i samečci, přezimují v prasklinách starých stromů, zdí nebo trámů. Pokud máte na zahradě hmyzí hotel, je možné, že přezimovaly i tam. Drvodělky patří mezi samotářky. Netvoří tedy roj, ale žijí vedle sebe jako sousedé v paneláku. V Čechách se můžeme setkat se třemi druhy drvodělek:

  • drvodělka velká (Xylocopa valga), zvaná též drvodělka potulná
  • drvodělka malá (Xylocopa iris
  • drvodělka fialová (Xylocopa violacea)

Právě poslední zmiňovaná se na zahrádkách objevuje nejčastěji. Lákají ji totiž první jarní květy, jako jsou dymnivky, nebo rostliny z čeledi hluchavkovitých a bobovitých. Na loukách pak hledají čistec a na podzim si rády pochutnají na nektaru z bodláku.

Vzácná návštěva

Zajímavostí je, že drvodělky byly hojně v Čechách viděny na přelomu 19. a 20. století. Pak jakoby se po nich na 100 let slehla zem.

Včela drvodělka je velmi vzácná - pyšní se černým tělem a kovově zbarvenými křídly Včela drvodělka je velmi vzácná - pyšní se černým tělem a kovově zbarvenými křídly Zdroj: profimedia.cz

Až v roce 1990 dostali entomologové hlášení o třech jedincích tohoto druhu. Drvodělky totiž milují teplo a většinou se vyskytují v oblasti jižní Evropy. Od zmíněného roku 1990 se počet drvodělek na území České republiky zvyšuje. Stále však platí, že pokud ji spatříme, máme štěstí. (Zdroj: ziva.avcr.cz)

Akční letáky