obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak předcházet chloróze rostlin a jak žloutnoucí listy léčit?

„Při návštěvě Chorvatska jsem koupila sazeničku bugenvileje. Po dvou letech rostlina začala nasazovat světlé, nažloutlé listy. Dá se tomu zabránit?“ ptá se čtenářka. Za nevzhlednou chlorózu může často nesprávná zálivka či nevyvážená výživa.

Chloróza se u bugenvileje projevuje především na listech (řidčeji na výhonech) poruchou tvorby listové zeleně. Symptomy se objevují nejčastěji na nejmladších listech. Listové čepele žloutnou mezi nervaturou listu a bezprostřední okolí nervů zůstává nejdéle zelené. Později list zežloutne, zaschne a opadne.

Proč listy žloutnou?

Uvedené příznaky mohou být vyvolány řadou příčin:

  • suchem nebo naopak dlouhodobějším přemokřením substrátu
  • nedostatkem světla
  • různými deficity ve výživě

Nejčastější nerovnováhou v zásobování živinami bývá nadbytečná zásobu vápníku, který zvyšuje alkalitu půdy, což činí železo pro rostlinu nedostupným. Chloróza vyvolaná nadbytkem vápníku je označována jako kalcióza.

Chloróza na bugevilleích Chloróza na bugevilleích Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Jak chloróze předcházet?

Základem jsou preventivní pěstitelská opatření. Pokud lze ze souboru možných příčin vyloučit sucho, přemokření i nízké teploty, pak jsou na místě půdní rozbory případně doplněné i analýzou listů. Podle výsledků je pak třeba rostliny přihnojit.

V případě nadbytku vápníku a tedy nedostatečného příjmu železa, je třeba použít zálivku či postřik se speciálním přípravkem obsahujícím železo v rychle vstřebatelné formě.

Akční letáky