obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak udržovat dokonalý trávník: sečení, vertikutace, pískování

Pokud má mít trávník vzhled hebkého zeleného koberce, vyžaduje specifické pěstování. Je třeba jej nejen pravidelně a vhodně sekat, ale i mechanicky ošetřovat, například provzdušňovat, aby byly trávy v té nejlepší kondici.

O nutnosti sečení u okrasného trávníku nikdo nepochybuje. Ale i u této dobře známé údržby vyvstává mnoho otázek – jak často jak nízko síci, aby byl trávník krásný, ale i trvale zdravý? A jakou vybrat sekačku? Zrovna tak je třeba dodržovat osvědčená pravidla při zavlažování. Sečením a zavlažováním však péče o zelený koberec nekončí. Velmi mu prospívá i vertikutace, v určitých podmínkách také provzdušňování či pískování.

Jak často a nízko síci?

Platí obecné pravidlo, že sečením by měla být odstraněna nejvýše jedna třetina výšky porostu.

  • Okrasné trávníky obvykle sečeme na výšku 15–22 mm.
  • Časně zjara, na podzim a v suchých a horkých obdobích roku, kdy trávníky nerostou tak intenzivně, je třeba ponechat vyšší strniště, aby se porost nevysiloval.

Frekvenci sečí přizpůsobujeme nárůstu rostlinné hmoty v různých fázích vegetačního období. Po pomalejším „rozjezdu“ v březnu a v dubnu roste trávník nejintenzivněji v květnu a v červnu. V horkých a v suchých letních měsících se růst zpomaluje a oživení nastává až v chladnějším a vlhčím září. Do časného léta tedy sečeme nejméně jednou týdně, později jednou za čtrnáct dní.

okrasný trávník okrasný trávník Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybírat sekačku?

K sečení okrasných trávníků se většinou používají rotační sekačky s horizontálně rychle rotujícím nožem, který listy a stébla strávy nestříhá, ale spíše utíná – kvalita sečení závisí na obvodové rychlosti a naostření nože. U těchto sekaček lze nastavit výšku sečení od 15 do 70 mm i výše.

Na principu rotujícího žacího ústrojí pracují i strunové travní vyžínače hodící se k sečení míst, které velkou sekačkou neposečeme (okraje trávníků u zdi, kolem stromů apod.

Vřetenové sekačky slouží k sečení velmi kvalitních okrasných trávníků. Stébla krátí velmi čistě – odstřihávají je mezi spirálovým ostřím vřetene a protiostřím spodního nože. Velmi dobře kopírují terén a umožňují velmi nízké sečení na výšku 5 až 7 mm. Trávník musíme těmito sekačkami sekat velmi často, přerostlý porost zvládají obtížně. Nevýhodou je vyšší cena těchto sekaček a náročná údržba žacího ústrojí.

sekání trávníku sekání trávníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vertikutace trávník ozdraví

Jde o vertikální prořezání travního drnu do hloubky 3 cm, jímž se travní koberec provzdušňuje a zbavuje plsti, která omezuje cirkulaci vody a vzduchu a vytváří vhodné prostředí pro rozvoj různých chorob. Řez rovněž ničí dvouděložné plevele a podpoří odnožování trav a trávník se pak celkově zmladí.

Na menší plochy postačí vertikutační hrábě.

Na větší trávníky jsou určeny motorové vertikutátory.

  • Trávník provzdušňujeme nejlépe na jaře, kdy již nehrozí přízemní mráz, nebo v pozdním létě.
  • Před zásahem trávník nízko posečeme a materiál vynesený vertikutací musíme odstranit.
  • Po zásahu porost přihnojíme, zavlažíme a případně dosejeme.

Hrabání a čištění

Na jaře a na podzim vyhrabáváme především spadané listí. Ve vegetačním období pak hráběmi odstraňujeme posečenou nesebranoutravní hmotu, vyhrabujeme stařinu, mech po vertikutaci a podobně.

Provzdušňování čili aerifikace

Provzdušnění prospívá především silně zatěžovaným trávníků.

aerofikační sandály aerofikační sandály Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Provzdušňování můžeme provádět po celé vegetační období, především však na jaře a v pozdním létě, pokud je půda přiměřeně vlhká.

Do trávníku se provádějí vpichy, alespoň 400 na m2, speciálními nástroji (speciální rýč nebo rycí vidle) či stroji, které z trávníku vynášejí 5 až 8 cm dlouhé válečky porostu. Vynesený materiál se obvykle nesbírá, zátky se během následných operací (pískování, smykování) rozmělní a spolu s pískem nebo kompostem zaplní vyhloubené otvory.

  • Levně a jednoduše lze částečné provzdušnění provést i s obyčejnými vidlemi, které se zabodneme a mírně s nimi zakýváme.
  • Existují dokonce i nástavce na boty s připevněnými bodci, kterými se lze po trávníku procházet a tím jej provzdušňovat.  

Pískování

Trávník je vhodné pískovat obzvláště na těžkých půdách, kde výrazně zlepšuje strukturu travního drnu.

Obvykle se používá vymývaný říční písek o zrnitosti do 2 mm s nízkým obsahem vápna.

Pískování se provádí jednou ročně – dávku 4 až 7 l/m2 na plochu rozprostřeme nejlépe rozmetacím vozíkem a písek pak do porostu zapracujeme například smykováním sítí připevněnou na prkně (podobně se upravují antukové kurty).

Akční letáky