nájezdy plzáků na úrodu jsou drtivé
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Alternativní ekologické způsoby, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Naši čtenáři mají své zaručené metody, jak se zbavit otravných plzáků španělských. Ekolkgicky a bez vedlejších dopadů na ostatní živočichy na zahradě. Letošní rok je toto téma akutálnější, než léta předchozí. Slimáčí nájezdy po dvou letech relativního klidu jsou zase intenzivnější.

Jak na slimáky? Kdo začal v zimě a zryl záhony co nejhlouběji, aby mráz zlikvidoval vajíčka, má jistý náskok. Ale možná ne nadlouho. Slimáci mohou přijít od sousedů.

Byliny a houby

Využít lze i bylinky, které plzákům nevoní. Jsou to například fenykl, tymián, měsíček, šalvěj, pažitka, česnek a petržel. Pomoci mohou i rozsekané a rozdrcené rostliny jako kapradí, vratič, řebříček a zerav, kterými dokola obsypeme záhony. Do konve s vodou rozmělníme chilli papričky nebo v ní uděláme nálev z ryzce peprného (houbu máčíme ve vodě tři dny, dokud se nevylouhují terpenické látky) a zalijeme okolí záhonů, plzáci se pokropeným místům vyhnou.
(Jiří Mika, Karlovy Vary)

slimák slimák Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pivo je skvělá past

Nízkou plastovou nádobu s pivem umístíme na okraj pozemku do stínu rostlin. Proti dešti nádobu chráníme střešní taškou. Jednou týdně odstraníme plzáky a pivo vyměníme.
(Milan Kovář, Nová Ves u Chotěboře)

Na více způsobů

Z vlastní zkušenosti doporučuji posypávat okolí záhonů pilinami, mezi rostliny sypat rozdrcené skořápky, stavět plzákům do cesty rezavé železné předměty, rozmísťovat do půdy vmáčknuté misky s pivem, pravidelně je sbírat a občas použít přípravek proti slimákům.
(Vlasta Škodová, Sendraž)

Akční letáky