Pořiďte si čistič odpadů a bude konec se šplháním po žebříku do výšek.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jarní péče o okapy: nejde jen o čištění

Okapy nám mohou zajistit větší množství zálivkové vody pro použití v zahradě. Jejich nevyhovující stav nám může přinést nežádoucí překvapení, navíc se jedná i o nebezpečnou past pro řadu drobných ptáků.

Foukač při čištění okapů také pomůže Foukač při čištění okapů také pomůže Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na jaře se proto vyplatí okapy po celém obvodu domu nebo chalupy řádně zkontrolovat, jestli nejsou ucpané, ohnuté po tuhé zimě, kdy je může poškodit zledovatělý sníh nebo rezavé a tedy se vyplatí uvažovat o jejich výměně za nové.

Příčinou ucpání nejčastěji bývá nahromaděné listím z podzimu. Díky tomu dochází k přetékání okapů. Voda si pak hledá náhradní cestu a stéká po venkovní zdi. Takový stav bychom měli řešit okamžitě, jinak dojde k navlhnutí venkovní izolace a zdiva.

Čištění okapů s minimem námahy

Pokud přemýšlíme nad tím, jak si práci usnadnit, nemusíme moc pátrat - na vyfoukání nebo úklid listí využijeme vysavač/foukač, ten odstraní  i větší vrstvy listí, zvláště, pokud není příliš vlhké.

Sada na čištění okapů je skvělým doplňkem k tlakové myčce. Sada na čištění okapů je skvělým doplňkem k tlakové myčce. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Velmi šikovným pomocníkem je adaptér čističe okapů, připojitelný k tlakovým myčkám. Díky speciálnímu tvaru držáku trysek a velmi dlouhé přívodní hadici je okap umytý během několika málo okamžiků. Adaptér se jednoduše připojí na tlakovou myčku, držák upevní na okap a je možno začít pracovat. Díky různým tryskám je práce pohodlná a velmi rychlá. Toto příslušenství vyrábí například Kärcher a je možno jej připojit na několik modelů myček.

Jednodušší řešení představuje zahnutý nástavec na ovládací pistoli tlakových myček. Toto řešení nás vyjde na několik stokorun a je jednoduše montovatelné. Pokud bydlíme například v přízemním domku, můžeme čistit okapy pohodlně ze země bez použití štaflí nebo žebříku.

Pasti, v kterých zbytečně hynou ptáci

Plováky nebo pletivo přehnuté přes okraj sudu mohou ročně zachránit stovky živočichů. Plováky nebo pletivo přehnuté přes okraj sudu mohou ročně zachránit stovky živočichů. Zdroj: Martin Šálek, ČSO / Foto

Okapy, zvláště ty, které ústí do nádob s vodou nebo obecní kanalizační roury, představují velmi nebezpečné pasti pro drobné pěvce. Hledají tu jak úkryt, tak místo pro hnízdění. Často zde můžeme narazit na vrabce, rehka domácího nebo rorýse, ti nejčastěji pod střechou a v okapech hnízdí.

V rámci jarní údržby je určitě vhodné prověřit, zda-li záhyby v okapových rourách neslouží jako hnízdo, protože pokud přijde intenzivnější déšť, celé hnízdo i s přítomným ptactvem může uhynout. Proto se určitě vyplatí odtokové roury zajistit alespoň plastovým pletivem, aby se sem drobní ptáci nemohli dostat.

Ptačí hnízdo v okapovém žlabu. Ptačí hnízdo v okapovém žlabu. Zdroj: sylv1rob1 / Shutterstock.com

Akční letáky