Mezi neopomenutelné plody podzimu patří jeřabiny – plody jeřábu (Sorbus). Jeřábů u nás najdeme několik druhů a všechny se vyznačují bohatým podzimním plodenstvím. Při procházce lesem narazíme na jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), v parcích nás na podzim upoutá krásný jeřáb muk (Sorbus aria), jeřáb prostřední (Sorbus intermedia) a jeřáb břek (Sorbus torminalis).
Šlechtěný jeřáb má sladší plody
Plody pro kuchyňské použití nám poskytne prošlechtěná forma jeřábu ptačího – jeřáb sladkoplodý (Sorbus aucuparia „Edulis“). Oproti původnímu druhu má nejen bohatší a chutnější jeřabiny, ale i hezčí růst. Je ideální stromem pro větší zahrady, které na podzim zkrášlí a ještě přinese užitek.
Mráz jeřabinám svědčí
Jeřabiny obsahují organické kyseliny (např. parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citronovou aj.), cukry, vitamin C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Z jeřabin můžeme připravit dobrý kompot, marmeládu, likér nebo čaj.
Marmeládu připravíme klasickým způsobem, chuťově je zajímavá i kombinace s jablky či hruškami v libovolném poměru. Pro tento způsob úpravy sbíráme plody poté, co je přejde první mráz, změknou a zjemní.
Jeřabinový kompot
Kompot může být jednodruhový i vícedruhový.
- Plody naplníme do sklenic a zalijeme cukerným roztokem (0,5–1 kg cukru na litr vody).
- Poté sklenice ponoříme do vodní lázně a sterilujeme je asi 20 minut při 90 °C.
- Zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru do doby, než kompot vychladne.
Jeřabinový kompot se podobně jako brusinky hodí při přípravě a dochucování hovězího masa a divočiny.