obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jeřabiny jsou nejlepší, když přejdou mrazem

Na sličné jeřáby je na podzim radost pohledět, jeřabiny navíc nasytí ptáky z celého okolí. Šlechtěný jeřáb dává plody, které chutnají i nám. Vyzkoušejte lahůdkových podzimní kompot!

Mezi neopomenutelné plody podzimu patří jeřabiny – plody jeřábu (Sorbus). Jeřábů u nás najdeme několik druhů a všechny se vyznačují bohatým podzimním plodenstvím. Při procházce lesem narazíme na jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), v parcích nás na podzim upoutá krásný jeřáb muk (Sorbus aria), jeřáb prostřední (Sorbus intermedia) a jeřáb břek (Sorbus torminalis).
Jeřáby jsou stromy okrasné i užitečné Jeřáby jsou stromy okrasné i užitečné Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Šlechtěný jeřáb má sladší plody

Plody pro kuchyňské použití nám poskytne prošlechtěná forma jeřábu ptačího – jeřáb sladkoplodý (Sorbus aucuparia „Edulis“). Oproti původnímu druhu má nejen bohatší a chutnější jeřabiny, ale i hezčí růst. Je ideální stromem pro větší zahrady, které na podzim zkrášlí a ještě přinese užitek.

V zimě na jeřábu hoduje vzácný host brkoslav severní V zimě na jeřábu hoduje vzácný host brkoslav severní Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mráz jeřabinám svědčí

Jeřabiny obsahují organické kyseliny (např. parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citronovou aj.), cukry, vitamin C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Z jeřabin můžeme připravit dobrý kompot, marmeládu, likér nebo čaj.
Marmeládu připravíme klasickým způsobem, chuťově je zajímavá i kombinace s jablky či hruškami v libovolném poměru. Pro tento způsob úpravy sbíráme plody poté, co je přejde první mráz, změknou a zjemní.

Jeřabinový kompot


Kompot může být jednodruhový i vícedruhový.

Jeřabinová zavařenina má vynikající chuť Jeřabinová zavařenina má vynikající chuť Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  1. Plody naplníme do sklenic a zalijeme cukerným roztokem (0,5–1 kg cukru na litr vody).
  2. Poté sklenice ponoříme do vodní lázně a sterilujeme je asi 20 minut při 90 °C.
  3. Zavíčkujeme a postavíme dnem vzhůru do doby, než kompot vychladne.

Jeřabinový kompot se podobně jako brusinky hodí při přípravě a dochucování hovězího masa a divočiny.

Akční letáky