obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kousek tropického lesa v pokoji: levitující kapradiny parožnatky

Ve své tropické domovině rostou parožnatky epifyticky, na kmenech stromů. I doma je můžeme zavěsit na kus kůry, nebo je pěstovat v košíčku. Jaké druhy vybrat a jak se o ně starat?

Běžně v prodeji je pouze jeden druh, ale několik dalších lze sehnat na výstavách, burzách exotických rostlin nebo ve specializovaných školkách. Do bytových podmínek jsou výborné menší a poměrně suchomilné australské druhy. 

Parožnatky rostou jako epifyty na stromech Parožnatky rostou jako epifyty na stromech Zdroj: Shutterstock.com / jeep2499

Parožnatka pro začátečníky

Nejčastěji se prodává parožnatka vidličnatá (Platycerium bifurcatum ssp. bifurcatum) původem z východní Austrálie. Je to zároveň jediný druh, který z tropů přesahuje do subtropů, nejjižnější populace krátkodobě snesou i teploty jen mírně nad bodem mrazu. Jsou odolné, vhodné i pro nezkušené pěstitele. Většinou se prodávají v květináčích, ale lze je velmi dobře pěstovat epifytně, přichycené na kusu silné borové nebo dubové kůry nebo v orchidejových košíčcích v substrátu pro epifyty. V bytech snášejí i poměrně suchý vzduch, zvládnou i krátkodobé přeschnutí.

parožnatka, Platycerium veitchii parožnatka, Platycerium veitchii Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podobný je teplomilnější stříbřitý poddruh Platycerium bifurcatum ssp. veitchii, který v přírodě roste na skalách a balvanech tropické východní Austrálie, kde snese několikaměsíční sucho. V kultuře mu však pravidelná zálivka nijak nevadí a jako suchomilná rostlina se nechová - patří k rostlinám velmi přizpůsobivým.

Třetí poddruh Platycerium bifurcatum ssp. hillii je vlhkomilný a teplomilný, je však drobný a pěstuje se také snadno.

Pěstování parožnatek

  • Všechny tři poddruhy parožnatky vidličnaté dobře rostou na světlém místě, nejlépe na okně, kam svítí východní nebo západní slunce, nikoli na jižním úpalu.
  • Zaléváme do květináče, rosením nebo namočením celé rostliny.
  • Hnojení je možné tekutým hnojivem na list nebo přisypáním substrátu do „kapsiček“, které vytvářejí sterilní hnědé listy.
  • Parožnatky lze letnit na zahradě zavěšené na pergolu či strom, kde obvykle narostou do zdraví a krásy. 
Dlouhé listy parožnatek splývají z výšky Dlouhé listy parožnatek splývají z výšky Zdroj: Shutterstock.com / Lamyai

Náročnější jsou vlhkomilné druhy, vyžadují vysoké teploty i vzdušnou vlhkost. Kromě botanických druhů se pěstují i kříženci, kteří bývají velmi odolní při pěstování v bytech.

Akční letáky