Květy kamélií se mimořádné oblibě těšily v 19. století nejen ve Francii, ale také v Rusku.
Zdroj: zámek Rájec nad Svitavou / Foto

Křehkou krásu kamélií můžete obdivovat v Rájci

V Rájci nad Svitavou pečují o unikátní sbírku kamélií, která patří k druhově nejpočetnějším v Evropě. Letos tu pod názvem Křehká krása - Kamélie a sklo, připravili jubilejní, 25. výstavu kamélií a květinových aranžmá.

Deset dní oživí interiéry zámku v Rájci nad Svitavou kvetoucí keře kamélií. Některé jsou až půl století staré, jiné vyšlechtili zdejší zahradníci. Rozkvetlé keře kamélií společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnosti přízemí a hostinských apartmánů prvního patra zámku.

Interiéry rájeckého zámku ožívají rok co roky květy kamélií. Interiéry rájeckého zámku ožívají rok co roky květy kamélií. Zdroj: zámek Rájec nad Svitavou / Foto

Křehkou krásu kamélií letos doplní historické sklo se sbírek a depozitářů zámku. Moderní sklo představí um, dovednosti, nápady a nové pohledy na zpracování skla umělců ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí.

Květy kamélií se mimořádné oblibě těšily v 19. století nejen ve Francii, ale také v Rusku. Květy kamélií se mimořádné oblibě těšily v 19. století nejen ve Francii, ale také v Rusku. Zdroj: zámek Rájec nad Svitavou / Foto

Jak Rájec k unikátní sbírce kamélií přišel?

V období výstavy kamélií je možné navštívit také zámecké zahradnictví, kde je možné zakoupit rostliny kamélie a další jarní květiny. Zahradnictví nabízí také poradenství. Rájecké zahradnictví se na pěstování kamélií specializuje od roku 1973.

Kamélie patří k tradiční předjarní výzdobě Rájeckého zámku. Kamélie patří k tradiční předjarní výzdobě Rájeckého zámku. Zdroj: zámek Rájec nad Svitavou / Foto

Tehdy skončil ve výzkumném ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích výzkumný úkol zaměřený na jejich pěstovaní a množení. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout také zámecký park a zámecké skleníky, v kterých roste na 300 odrůd kamélií. Pro ty, kteří by to s pěstováním kamélií chtěli zkusit sami, mají připraveny v zámeckém zahradnictví bohatý výběr sazenic.

Za návštěvu stojí také zámecký skleník. Za návštěvu stojí také zámecký skleník. Zdroj: zámek Rájec nad Svitavou / Foto

  • Co: výstava - Křehká krása - kamélie sklo
  • Kde: zámek Rájec nad Svitavou, Rájec-Jestřebí
  • Kdy: 3. – 12. 3. 2017 (mimo pondělí 6. 3.), út – pá 9 – 16,30, so – ne 9 – 17 hodin
  • Více informací: www.zamekrajec.cz 

Akční letáky