Milovníci květin často řeší v bytech problém s nedostatkem světla pro pokojové rostliny, a to nejen pokud si je přejí pěstovat v koupelně. Problém nastává, pokud máme okna orientována na sever a přitom pěstujeme rostliny náročnější na světlo (situace se ještě zhorší za zamračených zimních dnů), ale i ve slunném bytě, kdy máme rostliny z nejrůznějších důvodů na takovém místě, kam mnoho přirozeného světla nedopadá.

Přisvěcování lze využít nejen v koupelně

U malého okna v koupelně, které navíc často bývá orientováno na sever, budou prosperovat stínomilné rostliny, jejichž výběr je však omezený. Patří mezi ně např. některé kapradiny, kterým bude vlhký vzduch v koupelně vyhovovat, dále aspidistra, monstera, některé pepřince a další.

Dalším řešením je rostlinám uměle přisvětlovat. K pouhému „doplnění“ nedostatečného osvětlení můžeme u menších rostlin použít lampičky či osvětlovací tělesa s úspornými žárovkami umístěné v blízkosti rostlin, větší pokojovky můžeme přisvětlovat např. zářivkami. Svítidla však vždy musí mít větší podíl modrého a červeného spektra světla, které napodobuje světlo denní a rostlinám umožňuje fotosyntézu. Mnohé zářivky jsou určené přímo pro pěstování rostlin.

Kolik světla potřebují?

Osvětlení můžeme zapínat ručně, výhodnější je však spouštění prostřednictvím spínacích hodin.

Nutná intenzita světla i doba osvětlování závisí především na konkrétních rostlinách (jejich náročnosti na světlo) a na množství světla, jež dopadá na místo, kde je pěstujeme. Stínomilnějším rostlinám tak může stačit dosvětlování i slabším zdrojem světla dvě až tři hodiny v zimě po západu slunce, pouze pro prodloužení krátkého dne.

  • Náročnějším květinám pěstovaným ve stinných podmínkách musíme svítit i přes den několik hodin světelným zdrojem větší intenzity.
  • Pokud nevíme, kolik světla rostliny potřebují, lze to jednoduše zjistit jejich pozorováním. Nedostatečně osvětlené rostliny jsou bledé – světle zelené až světle žluté stonky jsou vytáhlé, listy křehké a rostliny nenakvétají.

Květiny pod umělým sluníčkem

Pokud chceme květiny pěstovat například v koupelně bez okna nebo v tmavé chodbě, nezbývá než investovat do kvalitních, dostatečně silných a zároveň úsporných světelných zdrojů a svítit rostlinám několik hodin denně. Většina pokojových rostlin roste i pod čistě umělým (ovšem s vhodným spektrem) světlem dobře, zdroj světla by však neměl být od rostlin příliš vzdálený – se vzrůstající vzdáleností intenzita světla klesá a museli bychom použít mnohem silnější zdroj. Optimální vzdálenost zdroje světla od rostliny je kolem 20–40 cm, maximální do 70–100 cm (podle síly zdroje).

Zdroj světla také musí splňovat estetické požadavky – zářivka zavěšená na kabelech ze stropu koupelny do požadované vzdálenosti od rostlin může být sice v koupelně bez okna dostatečnou náhradou za přirozené slunce, avšak bezpečnostní ani estetické parametry určitě splňovat nebude. Proto vybíráme spíše menší rostliny, které vhodně umístíme na police nebo do vestavěných nik se zabudovaným osvětlením napojeným na spínací hodiny. Vhodné jsou menší zářivky, speciální výbojky nebo v poslední době stále oblíbenější LED diodová svítidla.

Pokud máme v koupelně víc místa, můžeme si v ní zařídit i malý květinový skleníček osvětlený zářivkami pro pěstování rostlin a vytvořit si tak malou a velmi pohlednou botanickou zahradu.