obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nakupujeme zahradní mechanické nůžky

Trh nabízí různé druhy mechanických nůžek. Pro střihání květin, prostřihávání keřů a drobnějších větví stromů, ale rovněž velké nůžky na živé ploty či pákové nůžky na silnější větve.

Můžeme si pořídit univerzální nůžky, kterými lze stříhat na zahradě i v dílně — vedle rostlin a větví s nimi ustříhneme například hadici, dráty, plasty, tenký plech a podobně.

Spíše však budeme potřebovat tři různé typy nůžek pro údržbu zahrady: Malé na rostliny, keře a drobné větve stromů, velké nůžky pro silnější větve dřevin a mnozí se neobejdeme ani bez nůžek na plot, případně na okraj trávníku. 

Malé zahradnické nůžky

Z konstrukčního hlediska jsou

  • dvoučepelové
  • jednočepelové (kovadlinové)

nůžky na větve nůžky na větve Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dvoučepelové nůžky slouží především pro úpravu rostlin a mladých zelených větví. Při střihu jdou obě čepele jedna přes druhou jako u klasických nůžek. Větve lze snadno střihat kolmo i šikmo či těsně u kmene, střih je přitom čistý a minimálně poškozuje rostlinu. Ostří bývá zahnuté, horní čepel může mít ozubený výbrus ostří, který umožňuje efektivnější řez.

Jednočepelové nůžky velmi dobře střihají starší suché větve a lze je použít i na zastřihování kořenů. Při práci se ostrá horní čepel zatlačí kolmo do větve, která se opírá o spodní pevnou podložku. Řez probíhá podobně jako krájení nožem na kuchyňském prkénku.

Moderní nástroje poskytují velký komfort práce – standardem obvykle bývá:

  • tlumení rázu,
  • ergonomické rukojeti v protiskluzové úpravě.

Nabízeny jsou nůžky se spodní rukojetí ve tvaru oka, která umožňuje bezpečnější držení a chrání prsty při práci.

mechanické zahradní nůžky mechanické zahradní nůžky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nástroje mají čepele s antiadhezní úpravou, kdy na povrchu nože neulpívají částečky střihaného materiálu — střih nevyžaduje tolik síly, je přesnější a čistší a takto upravená čepel je chráněna proti korozi.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Malé zahradnické nůžky dokážou střihat větve v rozmezí od 10 do 20 mm (profi nářadí i 27 mm) a jsou nabízeny přibližně v cenách od 200 do 1000 Kč.

Rovněž jsou nabízeny nůžky s nastavitelným rozevřením rukojeti či s pákovým mechanismem, který násobí střižnou sílu, a na střih tedy nemusíme vynaložit tolik námahy. Vyspělejší nástroje mají i otvor či zářez pro odstřižení drátu.

Na trhu jsou také zvláštní nůžky na zastřihávání trávníků v místech, která nezvládne travní sekačka (u obrubníků, zdí, sloupků apod.) nebo úzce specializované nůžky na květiny či úpravu bonsají.  

Nůžky na živé ploty

Moderní nástroje bývají rovněž vybaveny plastovými tlumiči rázu, které šetří zápěstní klouby. K dostání jsou nůžky s teleskopickou rukojetí zvyšující jejich dosah, vylehčené nástroje (necelých 700 g), standardem bývá i zářez k odstřihávání silnějších větví.

nůžky na živý plot nůžky na živý plot Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rovné ostří je určeno pro přesný tvarovací střih, ozubené pro hladký a efektivní střih. Práce s vlnitým ostřím nevyžaduje tolik síly.

Čepele mají rovněž antiadhezivní úpravu a mohou mít rovný, ozubený či vlnitý výbrus ostří.

Jsou nabízeny v délkách od 57 do 75 cm (teleskopické až do 90 cm), délka nože se pohybuje od 20 do 25 cm.

Cenové rozmezí: cca 1400—1800 Kč.

Nůžky na větve

Mají podobné rozměry jako nůžky na živé ploty, čepele jsou však konstrukcí i rozměry velmi podobné klasickým zahradním nůžkám (antiadhezivní úprava čepelí, zahnuté ostří s rovným či ozubeným výbrusem, dvoučepelový i jednočepelový střihací mechanismus).

Mívají rovněž mechanismus násobící střihací sílu či tlumiče dorazu chránící při práci klouby zápěstí. Umožňují střihat větve až o průměru 40 mm.

Ceny se pohybují v rozmezí 1000—1600 Kč.

Akční letáky