obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nenáročné ladoňky pokvetou každé jaro. Je čas vysadit cibulky

Drobné, modré květy nenáročných ladoněk ozdobí zahradu jako barevné koberce. Tyto cibuloviny snadno zplaní a samy se rozrůstají na slunné louce, u paty skalky i v toulavém stínu pod stromy.

Ladoňky (Scilla) můžete podobně jako krokusy, narcisy či řebčíky kostkované vysazovat do partií trávníku, který se neseče příliš časně (s prvním sečením je třeba počkat, až cibuloviny zatáhnou listy, jinak byste je oslavily), nebo do květinové louky, kterou posečete až v červnu.

Ladoňky jednou vysadíte a v louce pokvetou mnoho let Ladoňky jednou vysadíte a v louce pokvetou mnoho let Zdroj: Shutterstock.com / Ayako H

Květy mezi svěže zelenou trávou mohou být působivější, nežli opečovávané záhony náročnějších cibulovin – a nevyžadují nic kromě výsadby, pak už se o sebe postarají samy. Časně kvetoucí ladoňky budou prospívat i pod stromy, které ještě nejsou olistěné a propustí dostatek světla a slunce. Můžete je proto vysadit i do záhonů stínomilných trvalek, které rostou a kvetou pod stromy a keři v létě a na podzim.

ladoňka před rozkvětem ladoňka před rozkvětem Zdroj: Shutterstock.com / Gen_Red

Jak je sázet a pěstovat?

Ladoňkám se daří v propustné, ale humózní a zjara dostatečně vlhké půdě. Tak jako mnoho zjara kvetoucích cibulovin potřebují vláhu v období růstu a květu, a když se v létě ztratí pod zem, sucho jim již nevadí.

Drobné cibulky vysazujte v září a říjnu, 6-8 cm hluboko. Ladoňky se samy rozrůstají. Dceřiné cibulky můžete i cíleně rozsazovat na nová místa – sklízí se poté, co rostlina zatáhne listy. I semeny se ladoňky ochotně množí.

ladoňka Tubergenova (Scilla tubergeniana) ladoňka Tubergenova (Scilla tubergeniana) Zdroj: Shutterstock.com / Olena Solonko

ladoňka Tubergenova (Scilla tubergeniana) rozkvétá světle modrými kvítky již v březnu

ladoňka sibiřská (Scilla siberica) ladoňka sibiřská (Scilla siberica) Zdroj: Shutterstock.com / Lusine

ladoňka sibiřská (Scilla siberica) má květy zářivě modré, kvete v březnu a dubnu

ladonička (Chionodoxa) ladonička (Chionodoxa) Zdroj: Shutterstock.com / Stetiukha Kristina

Ladoňkám jsou podobné ladoničky (Chionodoxa). I je můžete vysazovat pod stromy, na později sečený trávník či květinovou louku nebo do skalek.

Akční letáky