Nenáročné růžové keře: růže stolistá, bedrníkolistá, alpská, sivá, Moyesova
17. 10. 2017

Nenáročné růžové keře: růže stolistá, bedrníkolistá, alpská, sivá, Moyesova

Královna květin nemusí být náročná ani choulostivá – existují i růžové keře, které se o sebe postarají téměř samy. Stačí, když je na podzim vysadíte na slunné místo.

Nenáročné růžové keře, původní druhy nebo prastaré odrůdy, jsou voňavé a přívětivé. Vypadají pěkně po celou sezónu, i když nekvetou dlouho. Stačí je však zkombinovat s trvalkami, liliemi nebo dalšími keři – například komulí - aby je vystřídaly v květu. Štafetu v kvetení si mohou předávat i různé druhy růží navzájem.

růže stolistá (Rosa centifolia)

Tipy na odolné a nenáročné druhy růží

Růže stolistá (Rosa x centifolia), zvaná též lékárnická, je proslavená svou okouzlující, čistou vůní a starobylým půvabem. Je odolná a nenáročná. Do 2 m vysoký keř kvete poměrně krátce počátkem léta, květy jsou něžně růžové, kolem 7 cm velké, jakoby uvité z množství okvětních plátků. Stolístka je křížencem, pravděpodobně však přírodním, který z původních druhů vzniknul sám kdesi na úpatí Kavkazu. Pěstuje se odnepaměti, nyní i v řadě kultivarů. ´Rubra´ má květy tmavěji růžové, prastará ´Major´ květy velké až 10 cm, ještě starší ´Minor´ je do 80 cm vysoký, kompaktní keřík s drobnými, fialovými květy. Voňavé plátky můžeme usušit na hojivý, osvěžující čaj.

růže alpská (Rosa alpina)

Růže alpská (Rosa alpina) zvaná též růže převislá má obloukovitě klenuté větve téměř bez trnů. Kolem 150 m vysoký keř roste planě v horách jižní i střední Evropy, potkáme ho i v naší přírodě. Růžové květy se objevují od května do července, a dozrávají v dlouhé, lahvovité šípky. Jako u všech růží je můžeme používat na čaj i marmelády.

růže sivá (Rosa glauca)

Růže sivá (Rosa glauca) tvoří až 2,5 m vysoké keře. Růžové květy se světlými středy svítí mezi sivými listy od června až do srpna. V evropské přírodě je původní, roste především v horách, v našich se však nevyskytuje.

růže bedrníkolistá (Rosa pimpinellifolia)

Růže bedrníkolistá (Rosa pimpinellifolia) je v Evropě původním, u nás velmi vzácným, kolem 120 cm vysokým druhem. Květy má jednoduché, bělostné, odolné jsou však i kultivary s květy poloplnými. Šípky jsou kulaté a téměř černé. Kvete od května do června.

růže Moyesova (Rosa moyesii)

Růže Moyesova (Rosa moyesii) zvaná též mandarínská, pochází z Číny. Keře jsou až 3m vysoké a široké. Růžovočervené květy se rozvíjejí v červnu a červenci. Šípky dlouhé a pěkně tvarované.

růže jabléčkonosná (Rosa villosa)

Růže jablíčkonosná (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera) zvaná též ovocná či chlupatá je kolem 150 cm vysoký keř, pěstovaný především pro veliké, chutné šípky. V našich zahradách je oblíbená odrůda ´Karpatia´.

Pěstování

Původní, botanické růže (i přírodní kříženec stolístka) jsou na pěstování nenáročné. Dobře pokvetou na slunném místě, v humózní, propustné půdě hnojené kompostem. Snadno se množí řízkováním nebo dělením. Sazenice vysazujeme na vzdálenost jednoho metru, o 5 cm hlouběji, než rostly ve školce. Půdu kolem sazenic bychom neměli nechávat obnaženou, slunci a větru vystavenou - mulčování chrání jak její úrodnost, tak kořeny rostlin. Řez nutně nevyžadují, ale pokud výhony po odkvětu o třetinu zkrátíme, budou keře košatější.  Zjara je můžeme zmladit hlubokým řezem, jinak stačí odstranit suché a přestárlé výhony. Z původních druhů růží jsou vyšlechtěny také velké keře tzv. sadových růží, rovněž nenáročné a ideální do prostorných, přírodních i romantických zahrad.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS