Přezimování přenosných rostlin: oleandr
22. 9. 2015

Přezimování přenosných rostlin: oleandr

Atraktivní subtropické rostliny mají specifické nároky na zimování. Nemohou zůstat venku, nesvědčí jim ani pokojová teplota. Kam je umístit? Které potřebují chlad i světlo, které snesou tmu?

Vytrvalé rostliny pěstované v nádobách, které pocházejí z teplejších oblastí středozemí či subtropů, v létě výrazně zkrášlují balkóny, terasy, zahrady, zápraží. Naši mrazivou zimu však venku nepřežijí. Avšak ani pobyt v teplém pokoji jim neprospěje – i v jejich domovině teplota v zimě klesá, nikoli však pod bod mrazu. Tím se musí řídit i naše zimní péče o ně. Zrovna tak pokud je celoročně pěstujeme uvnitř, prospěje jim zimní odpočinek. Lépe pak prospívají, kvetou, případně plodí.

oleandr

i

Velké a těžké nádoby se vzrostlými rostlinami lze poměrně snadno stěhovat na podložkách s kolečky. K dostání jsou různé typy, dřevěné i kovové, které dobře vypadají a květináček na nich mohou být umístěny celoročně.

Kde zazimovat přenosné rostliny?

Na místě určeném k přezimování nesmí teplota klesnout pod nulu. Většině druhů rostlin vyhovuje teplota od 5° do 15°. Problém bývá nedostatek světla. Pokud je teplota do 5°, snášejí menší přísun světla lépe, neboť se jejich životní pochody velmi zpomalí. Lepší je však místo blízko okna, pomohou i takové maličkosti, jako bílé zdi či zrcadlo, jež světlo odráží. Řešením je také speciální, takzvaná fotosyntetická žárovka či zářivka, se spektrem odpovídající dennímu.

Je důležité prostory větrat, aby zde nebyl příliš vlhký a zatuchlý vzduch. Ale ani příliš suchý vzduch prospěšný není – v tom případě rostliny občas jemně poroste. Je to snadná prevence proti mnohým hmyzím škůdcům, jako jsou například svilušky.

oleandr

Zimní dieta

  • V zimě rostliny výrazně snožují svoji aktivitu, proto je zalévejte velmi opatrně, jen tak, aby substrát zcela nevyschnul. V podmisce nesmí stát voda. Týká se to i vláhomilných druhů, které přes léto vyžadují zálivku vydatnou, jako je například oleandr.
  • Rostliny, které zimují na světle a stále mají listy, určitou, byť skromnou vláhu potřebují. Ale pokud zimují v bezlistém, stavu ve tmě, nespotřebují vláhu téměř žádnou. Přebytek vody při zimování vede k uhnití kořenů.
  • V době zimního odpočinku se také rostliny nikdy nehnojí.

Aby oleandr krásně kvetl

Oleandru v zimě vyhovuje teplota mezi 2-12°, u citlivějších kultivarů by neměla klesat pod 8°. Při teplotě nad 12° si rostlina neodpočine, a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč pak nekvete. Nádherné květy oleandru jsou přitom hlavním důvodem, proč je pěstován.

oleandr

Protože je oleandr stálezelený, místo pro zimování mělo být co nejsvětlejší. Čím méně světla, tím více shodí listů. Holá místa následně špatně obrůstají, ale oleandr naštěstí dobře obráží po řezu. Proto pokud světlé chladné místo nemáte, zimování ve tmě a každoroční ořezávání je ne zrovna ideální, ale možná varianta.

Pozor na to, že v nevětraných prostorech rostlinu mohou napadat plísně. Proto se nevyplatí uchovávat teplo na úkor čerstvého vzduchu, ale naopak pravidelně a důkladně větrat. Rostlina by však neměla stát v průvanu.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

oleandr

(VWPsQNuCc7P%QTrlW7bMQMvaVWR), 1. 10. 2014, 13:47

Prosím, chci se zeptat, oleandr pěstuji na balkoně, krásně kvete celé léto i ted má květy. Než ho uklidím do chdby, nevím, jak ho mám odtříhat, jestli hned nebo až na jaře? Děkuji za Vaši odpověd. Zdraví Vás Květa

RE: oleandr

(Milan), 7. 10. 2014, 11:41

Určitě před zimováním, rostlina se pak během zimy tolik nevysiluje.

Žárovka.

(VWPsQNuJVvdjcp4uM7OOV.56Kvm.h74Vl), 29. 9. 2014, 13:57

Dobrý den,ve vašem příspěvku uvádíte že při nedostatku světla při přezimování rostlin máme použít fotosyntetickou žárovku nebo zářivku.Ani jeden výrobek tohoto typu se mi na internetu nepodařilo najít,nejde o chybnou informaci? Spozdravem Kociánová.

RE: Žárovka.

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 29. 9. 2014, 16:48

Dobrý den, často používané jsou například zářivky Fluora (Osram), dále Sylvania DAYLIGHTSTAR a podobné, určené sice primárně pro akvarijní rostliny, ale lze je použít i takto. Výborné osvětlení (výbojky i silné šetřivé zářivky) mívali také v „Growshopech“, které jsou však dnes z velké části zlikvidované. Jak ovšem pěstitelé marihuany (na svou obranu) doložili, všechny pomůcky, které byly prodávány v Growshopech, lze koupit v běžných hobby marketech - takže i tam by zářivky podporující růst rostlin měli mít.

oleandr

(VWPsQNuRZ.AkQNs6JyvjFo), 13. 12. 2009, 07:15

Když už zůstal oleandr 1 den na mrazu asi - 3°C, jak s ním teď zacházet?

RE: oleandr

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 12. 2009, 09:06

Pokud se jednalo o pouhý den a takto mírný mráz, nebude mít oleandr nejspíš žádné následky. Nestihnul promrznout substrát, ve kterém koření. Nyní ho pouze schovejte na bezmrazé místo, nejprve raději s nižší teplotou v rámci rozmezí, které je pro zimování oleandru vhodné (tedy kolem 5°C), aby nebyla změna náhlá. Pokud pro něj máte připravené místo s vyšší teplotou (světlé, do 15°C), přemistěte jej tam až za týden či dva. Trošku jej zalijte a bude určitě v pořádku.

ovocný sad starých odrůd ovocných stromů

(qbmMHYZ1Vvbjcn4UHFHCZ-), 1. 11. 2009, 16:29

Zajkádáme nový ovocný sad starých odrůd ovocných stromů a keřů. Kde mohu objednat indiánský banán? Děkuji za odpověď.

RE: ovocný sad starých odrůd ovocných stromů

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 2. 11. 2009, 17:24

Indiánský banán (Asimina triloba) zakoupíte například v Subtropickém zahradnictví Kruh u Jilemnice. Kontakt naleznete v tomto článku

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS