Rostliny vnášející do zahrady kouzlo dálek: bambusy, dřeviny, trvalky, liány
22. 5. 2013

Rostliny vnášející do zahrady kouzlo dálek: bambusy, dřeviny, trvalky, liány

Chcete své zahrádce vtisknout neotřelou exotickou tvář? Nemusíte kvůli tomu překopávat celý pozemek. Stačí pozvolna obměňovat a přidávat. Představíme vám ty nejefektnější rostliny.

Bambusový lesík

Bambusy jsou pro nás synonymem japonského designu, kupodivu ne všechny japonské zahrady je využívají. Přesto není od věci aspoň jeden exemplář vysadit. Existují druhy jak nízké, plazivé, tak vzpřímené, vysoké několik metrů, opadavé i stálezelené. Při výběru posuzujeme barvu a tvar nejen olistění, ale také stébel, která mohou být zelená, žlutá, červená, šedá nebo černá. Rozlišujeme trsnatě rostoucí bambusy s krátkými oddenky a výběžkaté druhy, které zanedlouho vytvoří lesík. K nejkrásnějším patří:

  • půdopokryvný, sytě zelený Pleioblastus distichu
  • výběžkatý Pleioblastus auricomus se žlutými listy
  • Phyllostachys nigra s černými stébly

Pohlednou svídu japonskou charakterizují široké, krémově bílé plátky.

Efektní dřeviny

Dřeviny tvoří nejpočetnější skupinu rostlin neobvyklých zahrad. Převažují neopadavé druhy, které symbolizují stálost a vytrvalost. Populární jsou borovice Pinus densiflora, P. parviflora, P. sylvestris, které zahradníci zaštipují do oblých tvarů.

Kvetoucí dřeviny fungují jako zdůrazňovací akcenty. Nejoblíbenější jsou azalky, pěnišníky a pohledné zvonkovce s hrozny bílých až červených jarně letních květů a s listy výrazného podzimního zabarvení. Ozdobou zahrad je i nádherná svída japonská a tradiční javor japonský (Acer japonicum) a javor dlanitolistý (A. palmatum).
Závan dálek na zahrádku vnesou bohatě kvetoucí azalky a pěnišníky.

Exotické trvalky

Trvalky ve skutečných zahradách Dálného východu příliš často nevídáme. Šanci příležitostně dostávají japonské sasanky (Anemone x hybrida, a prvosenky (Primula japonica), vlhkomilné kosatce (Iris ensata) nebo nepříliš známý sedoulek (Ophiopogon planiscapus), který se tváří jako tráva. Velice atraktivní je kultivar Nigrescens s kovově lesklými, téměř černými listy. Na zimu vyžaduje pečlivé zakrytí, jinak vymrzá.

Červenolistý kultivar imperáty válcovité Red Baron rozzáří vodní břeh. Pozor, často namrzá.

Dekorativní trávy

i

Mech, u nás na trávníku pronásledovaný, je v Japonsku jednou z nejpoužívanějších rostlin vůbec. Věnovány jsou mu dokonce celé zahrady, kde si nesmírně váží klidu a ticha, které vyzařuje.

Ornamentální trávy jsou v zahradě pomyslným kořením, a také tak s nimi i zacházíme. Krásné druhy a odrůdy lišící se tvarem, velikostí a barvou najdeme mezi ozdobnicemi (Miscanthus). Oko pozorovatele přitahují vzdušné trsy kaskádovitě se překrývajících, žlutě pruhovaných listů rákosíku japonského (Hakonechloa macra) Aureola, který zahradu zdobí i v suchém stavu. Možná ještě víc pozornosti vzbuzuje zářivě červená imperáta válcovitá (Imperata cylindrica) Red Baron. Obě tyto trávy vyžadují vlhčí, volně propustnou zeminu a dostatek světla. Při větším zastínění ztrácejí jasné vybarvení.

Atraktivní černou formu sedoulku vysadíme na dobře viditelné místo před keře nebo do bordur.

Okouzlující liány

Popínavé rostliny se v japonské zahradě také nosí. Vedou mezi nimi zejména vistárie, například vistárie voňavá (Wisteria floribunda) a plaménky (Clematis). Oblibě se rovněž těší u nás ještě málo známá, v létě kvetoucí klanostěnka hortenziová (Schizophragma hydrangeoides). Z názvu lze vyčíst, že se jedná o popínavou liánu, která se svým vzhledem a dokonce i nároky podobá pnoucí hortenzii. Zpočátku roste pomalu. K podkladu se přichytává vzdušnými kořínky.

Autor Adéla Taitlová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS