Routa vonná, aromatická a léčivá. Jak ji pěstovat na zahrádce?
10. 4. 2018

Routa vonná, aromatická a léčivá. Jak ji pěstovat na zahrádce?

Stálezelený, žlutě kvetoucí polokeřík s ostrou, kořenitou chutí je pohlednou, užitečnou a zajímavou součástí bylinkové zahrádky. Dorůstá i přes metr do výšky a vytvoří i voňavé živé plůtky.

Routa vonná (Ruta graveolens) pochází z jižní Evropy, pěstována a užívána byla již ve starověkém Římě. Je velmi aromatická, hořce chutnající listy můžete v malém množství využít jako zajímavé koření k měkkým sýrům nebo rybám. Semena poslouží jako koření ke zvěřině, podobně jako jalovčinky. Kvetoucí natě jsou skvělé na výrobu domácího pot-pourri. Zatímco nám je hořká vůně routy příjemná, kočkám nevoní a může je od návštěvy bylinkové zahrádky odradit.    

routa vonnná (Ruta graveolens)

Pěstování

  • Routa bude nejvíce prospívat i vonět na teplejších, slunných místech, ovšem Sazeničce routy mulčování štěrkem svědčísnese i mírné zastínění.
  • Půda by měla být propustná, neutrální nebo zásaditá – přídavek dolomitického vápence nebo dřevěného popela udělá routě dobře.
  • Po odkvětu keřík seřízněte, aby zůstal stále košatý.
  • Routa je otužilá, při silných holomrazech ji však raději nastelte slámou a přikryjte netkanou textilií nebo chvojím.

 

Vyšlechtěna je i ještě výrazněji voňavá zahradní odrůda, nebo ozdobná varieta s panašovanými listy. Routu můžete pěstovat i v nádobě na balkóně, terase nebo v pokoji. Zimovat by měla na světlém, chladném místě.

Routa proti křečím i bolesti hlavy

Routa podporuje přívod krve k hladkým svalům – povzbuzuje tak činnost střev, žlučníku, žaludku. Zároveň tlumí křeče, například při žlučových kaméncích i ledvinových kolikách. Navíc dovede uklidňovat bolesti hlavy. Ve vyšších dávkách je však routa jedovatá, působí omámení a závratě. Nesmí se proto užívat ve větším množství nebo dlouhodobě, v těhotenství či pro děti není vhodná vůbec. Při obtížích se nálev z čajové lžičky sekané natě na šálek vody užívá nejvýše třikrát denně. Velmi účinná je i tinktura. Routa obsahuje až 0,5% silice a 2% flavonového derivátu rutinu, díky kterému zpevňuje cévy a brání praskání vlásečnic, dále alkaloidy, třísloviny, hořčiny.

Sklizeň

V květnu až červnu se sbírají mladé listy a kvetoucí nať, na sklonku léta semínka. Sušte je ve stínu nebo uměle při teplotě do 40°. Nať sklízejte raději v rukavicích – čerstvá rostlina může podráždit pokožku a způsobit vyrážku nebo dokonce zánět.  Furokumariny, které jsou příčinou nepříjemných reakcí, působí v součinnosti se slunečním zářením - ovšem bylinky a léčivé rostliny je třeba sbírat právě za slunného počasí, pěkně suché a voňavé. Od sušené rostliny však již žádné riziko nehrozí.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS