Rychlení okrasných cibulovin v nádobách: kompletní návod
2. 9. 2015

Rychlení okrasných cibulovin v nádobách: kompletní návod

Nádoby plné rozkvetlých narcisů, krokusů, tulipánů, hyacintů – to je ryzí a opojná krása jara. Zářivé barvy a křehký půvab těchto květin okouzlí každého. Skvěle se vyjímají na terase, balkóně i okenním parapetu.

Okrasné cibuloviny můžete zakoupit v předjaří a na jaře již narašené, ale lepší je si nyní zasadit vlastní cibulky. Cena bude nesrovnatelně nižší, zato výběr druhů, odrůd a barev mnohem vyšší! Díky tomu můžete vytvořit bohatou podívanou, hrát si s kompozicemi barev a tvarů…Výsadba do nádob je jednoduchá a za minimum péče vás rostliny na jaře královsky odmění.

Vhodné odrůdy cibulovin pro rychlení

 • všechny odrůdy krokusů a hyacintů
 • všechny rané a většina poloraných tulipánů
 • narcisy s jednoduchými květy i zakrslé
 • modřence 

Okrasné cibuloviny

Výsadba ve vrstvách: mísa přetékající květy

Pokud si vyberete nádoby o hloubce a šířce alespoň 30 cm, můžete cibulky vysazovat ve více vrstvách, což má skvělý výsledný efekt.  Mísa bude hustě vyplněná postupně se rozvíjejícími květy, a každá rostlin přitom bude mít dostatek prostoru ke zdárnému růstu. Do nádoby uvedených rozměrů se vejde například: 10 cibulí narcisů, 12 cibulí tulipánů a 16 cibulí krokusů

Postup:

 1. Na dno dejte vrstvu drenáže – štěrku, hrubého písku, keramzitu nebo hliněných střepů. Poslouží i malé kousky polystyrenu.
 2. Na drenáž nasypte 8-10 cm kypré zahradní zeminy, nebo substrátu pro pokojové rostliny smíšeného s trochou písku, případně rašeliny.
 3. Na první vrstvu substrátu položte cibule tulipánů, hyacintů tak, aby v nádobě zbylo místo pro další vrstvu zeminy 15 cm silnou. Cibulky mohou být blízko sebe, ale neměly by se dotýkat.
 4. Přidejte přibližně 5 cm substrátu a na ni položte středně velké cibule, například narcisů. Snažte se je umístit nad mezery mezi spodními cibulemi.
 5. Přidejte dalších 5 cm substrátu a na ni položte nejmenší cibulky krokusů, modřenců či zakrslých narcisů. Zasypejte je nejvýše 5 cm silnou, poslední vrstvou zeminy.

narcisy

Cibuloviny lze samozřejmě rychlit i v menších květináčích o průměru kolem 10 cm, kam se vejde 1-3 cibule. Hyacinty se sázejí po jednom, tulipány i narcisy zde mohou být tři a krokusů se vejde i šest. U těchto jednoduchých výsadeb může být hloubka cibulek jiná, než u mnohovrstevných:

 • i

  Pokud substrát předem sterilizujete, napříkald v troubě, odstraníte tak choroboplodné zárodky a předejdete možným komplikacím.

  Tulipány mohou být zasazeny tak, že špička cibule vyčnívá nad povrch substrátu.
 • Cibule šafránů a narcisů musí být zcela pod zemí – stačí ale, když substrát špičku těsně překrývá.

Příprava nádob k výsadbě

Pokud použijete staré květináče, před výsadbou je dobře vyčistěte a dezinfikujte napařením (jako knedlíky), nebo chvilku sterilizujte v troubě. Nové nádoby je zase vhodné na den až dva namočit do vody.

Jak dlouhý čas potřebují cibule k zakořenění?

 • krokusy: 8 týdnů
 • hyacinty: 8-10 týdnů
 • narcisy: 10 týdnů
 • tulipány: 12 týdnů

Teprve po této době, která uplyne od výsadby, můžete cibuloviny přenést na teplé místo a nechat rašit. Rychlení lze ale samozřejmě odložit podle toho, kdy si přejete jednotlivé rostliny nechat vykvést. Zakořeněné cibulky v chladu a velmi mírně vlhkém substrátu počkají.

Kam nádoby umístit přes zimu?

Nádoby se zakořeňujícími cibulkami nesmí promrznout. Můžete je přes zimu uložit  na bezmrazé místo v domě nebo do sklepa – teplota by zde neměla překračovat 10°C.

Uchovat je lze i na zahradě, ale zapuštěné dostatečně hluboko do země: Květináče střední velikosti je třeba zapustit do hloubky 20 cm, a to na místo, kam neproniká spodní voda:

 • Postavte je na vrstvu písku, další 10 cm silnou vrstvou písku zasypte a doplňte zeminou.  Na vrch můžete nastlat slámu či listí.  
 • Větší, venku ponechané nádoby přikryjte svrchu pletivem, aby se do nich nedostali hraboši.

V teplejších oblastech a při mírné zimě může postačit i umístění do nevytápěného pařeniště nebo skleníku, či na chráněné místo u jižní zdi, pokud jsou nádoby přikryté slámou, chvojím, listím. Pokud by však přišly silné mrazy, je třeba vybrat bezpečnější místo. Nejchoulostivější vůči promrznutí a nízkým teplotám jsou hyacinty.

Narcisy, hyacinty i tulipány nejlépe raší na teplém a světlém místě

Příprava na jaro

Když jsou cibule již dobře zakořeněné, můžete je přenést domů – ze sklepa přímo, z venkovní úschovny s několikadenní aklimatizací na chladném místě.

 • Narcisy, hyacinty i tulipány nejlépe raší  na teplém
   

   

   

   

  a světlém místě.
 • Šafránům se daří spíše v chladu, vhodné místo je například mezi okny.
 • V době květu však chladnější místo svědčí všem, prodlužuje trvanlivost květů.

Pokud chcete dosáhnout vysokých, vznosných tulipánů a hyacintů, přikryjte je kornoutem z tmavého papíru až do doby, kdy puky vyrostou do výše 10 cm.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Přesazení narcisů

(VWPsQNuCW-npZba7VWPjEp~6Kx), 6. 3. 2017, 09:45

Ahoj, koupila jsem v obchodě menší narcisky. Jsou zasazeny m malých květináčích po třech cibulích. Během několika dní mi za oknem vykvetly a já se ptám, zda by nebylo pro ně lepší je přesadit do větších květináčů, kde nejsou tak natěsno a kdy, když teď kvetou. Nebo jestli radši hned a taky čím hnojit, zda je to třeba, a jak zalévat.
Díky za odpověď.

text

(hmzfujz), 22. 2. 2016, 09:30

ale nerobte sa zaujimavymi

Narcis, Hyacint a Krokus

(VWPsQNuCWmxkQNs6JyvjFo), 16. 3. 2015, 14:46

Dobrý den, koupila jsem si v Ikee cibuloviny a teď nevím jak zalévat. Cibulky koukají tak, že není mezi nimi kousek místečka, tak je musím zalévat na cibulky. Nevadí jím to? Nebo je mám přesadit? Narcisky mi začali už kvést a ostatní mají už na květ nasazeno. Moc děkuji za radu.

amarilis/hvězdník

(VWPsQNuB4mxkQMQz78IjeN4sI7P%QStc-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 29. 9. 2014, 20:41

Dostala jsem tři odkvetlé rostliny s nevzhlednými listy. Od jara je zalévám, ale vím že potřebují také klid. Kdy přestat zalévat, kdy přesadit, zda do větší nádoby a kdy rozkvetou_ Pokud někdo znáte odpovědi, prosím sdělte.

RE: amarilis/hvězdník

(w.GBQMQDWfxk), 21. 12. 2015, 22:08

Hvězdník přestaňte zalévat v polovině srpna, až listy seschnou opatrně je odstraňte. Přesazování cibulí se provádí během vegetačního klidu, cibuli přesazujeme do stejného květináče ale s novou zeminou. Hvězdníky kvetou na jaře.

Jak sadit

(s.AuRYSSi8yrRbenVvbjcL), 12. 9. 2014, 21:09

Dobrý den, mám novou skalku a potřebovala bych poradit, jak daleko od sebe mám vysazovat cibule tulipánů a kolik cibulí se má sadit, aby to bylo bohaté. Viděla jsem, že jsou i do skalek a určitě by to bylo velmi pěkné v několika barvách, jen nemám zkušenosti s množstvím. A pokud by se k tomu hodila ještě třeba nějaká okrasná tráva, či něco jiného. Moc děkuji za případné rady začínající zahradnici.

rychlené narcisy

(VWPsQNuwc8m.CYTuVVSsQNu), 16. 1. 2013, 10:33

Dobrý den,
koupila jsem si rychlené narcisy, již mi téměř odkvetly,nevím nyní co dál - jestli nechat uschnout a zasadit na jaře ven nebo už nyní do květináče do hlíny...
děkuji za radu

dotaz - zálivka

(VWPsQNuBWgnjEKI6jWmLf9ej-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 28. 8. 2010, 19:06

Dobrý den,
nikde jsem v článku nenašla nic o zálivce, jak tedy na ní:
a) po zasazení cibulek
b) při zakořoňování
c) při rašení a kvetení

Děkuji

mužou se ještě sadit cibulky narcisu a tulipánu do květináču ted v polovině listopadu?Nebo se to muže dělat jen v září?

RE: dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 9. 11. 2009, 10:23

Když dodržíte dobu potřebnou k zakořenění cibulek (u narcisů 10 týdnů, u tulipánů 12 týdnů), necháte je po tuto dobu v klidu a rychlit v teple začnete až po jejím uplynutí, můžete cibulky do nádob vysadit s úspěchem i v polovině listopadu. Kvetiny pak nelze nechat narašit a vykvést již kupříkaldu na Vánoce, kdy ještě zakořenit nestihnou, ale na jaře by měly kvést bez problémů.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS