Tajemství rozkvetlé zahrady a bohaté úrody: hnůj a slepičince
26. 3. 2017

Tajemství rozkvetlé zahrady a bohaté úrody: hnůj a slepičince

Pro zahrádkáře má hnůj a drůbeží trus cenu zlata. Vrátí půdě vše, co jí chybí a postará se o bohatou úrodu. Tyto poklady však nelze používat čerstvé – jak s nimi tedy nakládat?

Základem zdravé, kypré a trvale úrodné půdy je byl a stále je poctivý hnůj. Díky němu bude půda kyprá, zdravá a bohatá na humus, který v ní drží vláhu i živiny. A tekuté hnojivo z něj vyrobené podpoří bohatství květů od jara až do podzimu.

 Hnojení podpoří bohaté kvetení

Jak hnůj používat?

Bezpečný je hnůj z ekologického zemědělství, nebo od farmáře či souseda, kterému můžete důvěřovat. Kejda z velkochovů může obsahovat i nežádoucí látky. Vhodný je hnůj kravský, ovčí, kozí, prasečí i koňský, který se nejrychleji rozkládá. Pokud však chceme půdu obohatit před jarním setím a výsadbou, až na výjimky není vhodný čerstvý chlévský hnůj - přemíra živin v něm obsažených rotliny “spálí”. Hnůj je před použitím třeba zkompostovat (jeho přídavek kompost výrazně zkvalitní), nebo nechat na vzduchu zetlít a teprve poté zapravit v 5-10 cm silné vrstvě do půdy. K dostání je dnes i hnůj granulovaný – díky tomu, že se jedná o již zfermentovaný a sušený produkt, můžete ho dávat bez obav přímo k rostlinám. Je třeba ho lehce napravit do půdy, aby mohl začít pracovat a předvedl, co umí.

 Spokojené slepice se odvděčí nejen vajíčky

Tradiční hnojivo pro květiny i plodovou zeleninu

Z drůbežího trusu můžete poměrně připravit tekuté hnojivo, které podpoří růst, kvetení a plodnost rostlin. Nedaly na něj dopustit naše babičky a i my se k němu pokorně vracíme. Obsahuje vše, co rostliny potřebují a přitom prospívají i půdě.  Slepičince nařeďte vodou v poměru 1:10 a ponechejte 3-4 týdny zkvasit v nekorodující nádobě. I když kvašení doprovází určitý zápach, ponechejte volný přístup vzduchu (místo víka sud přikryjte sítem, aby se v něm neutopil neopatrný pták nebo jiné zvíře).  Silně naředěným výluhem poté aplikujte jednou týdně k rostlinám spolu se zálivkou. Tekutý koncentrát z drůbežího trusu můžete i zakoupit.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNuEWkvoQNs6JyvjFo), 19. 6. 2017, 09:35

Dobrý den, mám v kádi domácí slepičince, zalité vodou, nechala jsem to otevřené, teď jsou tam nějaké housenky nebo co to je... teď trochu vyrostly...
Nesežerou mi rajčata?? :-)
děkuji za info

Sdělte mi, prosím, co znamená silně naředěný roztok ze slepičinců pro zálivku. Děkuji

RE: dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 5. 4. 2017, 13:11

Pokud máte silný, hustý zákvas, stačí 2 cm na dno desetilitrové konve a doplnit vodou, je nutné vše dobře promíchat. Hnojivá zálivka by už neměla nijak silně zapáchat. Pokud máte zákvas řidší (zcela tekutý) může být i 5 cm na dno konve. Jinak se doporučuje minimální ředění 1:10 pro rostliny, které snesou hodně živin, až 1:50 pro choulostivější a při častějším hnojení. Ale odhad v konvi je jednodušší... a vždy je jistější ředit více, než méně.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS