Vany představují zajímavý a vtipný způsob, jak dostat vodu i do té nejmenší zahrady. Velmi stylové jsou plechové vany, vany na nožkách, ale využít můžeme i nepotřebné vany, které zbyly po rekonstrukci koupelny. Navíc je dnes na trhu i celá řada nádherných dřevěných van nejrůznějších typů. Některé kopírují staré koupací vany a jsou velmi stylové, jiné jsou primárně určeny jako ochlazovací vany k domácí sauně, ale lze je použít v podstatě libovolným způsobem. Místo vany se dá dobře použít i velká káď, necky nebo lavor. Pozor jen na to, že voda bude lákat hmyz, který se bude chtít napít. Stejně tak může přitahovat i ptáky. Ideálně necháme na hladině plout prkénko, které jim může pomoci před utopením.

Výběr místa a úprava okolí

Nalézt pro vanu správné místo, je velmi důležité. Ideální je stín nebo polostín, na plném slunci se voda velmi rychle přehřívá a zelená, jak se v ní rychle rozvíjejí řasy. Okolo vany je při vylézání příjemná tráva, dobrým podkladem je také hrubší štěrk nebo oblázky. Příliš jemné kamínky a písek nejsou nejvhodnější, protože se velmi snadno nalepí na mokrá chodidla a my je přenášíme do vany. Před vanu můžeme umístit i podlážku z kvalitního dřeva, ideální jsou teak, cedr nebo thermoborovice. Prkna volíme s drážkami, protože eliminují kluzkost povrchu. Vanu nikdy nezapouštíme do terénu, musíme totiž pamatovat na to, že vodu budeme často měnit a vanu čistit. Nižší vany vypadají nejlépe, když jsou zčásti obklopené trvalkami. Nejlepší jsou velkolisté druhy, které bychom jinak vysazovali i k rybníčku nebo potůčku. K nejkrásnějším patří hosty, popelivky a bergénie.

Vana poslouží nejen jako místo k ochlazení a osvěžení, ale i jako rychlá voda na drobnější zalévání květin. Proto vedle vany vždy necháváme konvičku nebo kbelík. Když se rozhodneme vodu vyměnit, je nejlepší ji použít k zalévání, než ji jen zbůhdarma vylít.

Zahradní vodoléčba

Ochlazování vodou není jen příjemné, ale i zdravé, venkovní vany nejsou ani přemrštěně drahé. Osvěžovat se můžeme v průběhu dne i hned po ránu – i za současných veder teplota vody ráno klesne, protože noci jsou již chladnější. A chladná voda krásně probere tělo i mysl a je to ideální start do nového dne.

Za teplého počasí bychom si měli co nejčastěji dopřávat i poloviční neboli sedací koupele, jak to doporučuje Kneippova vodoléčba i naturopatie (alternativní léčebná metoda). K těm se nejlépe hodí malá vana, necky nebo větší lavor. Nádobu naplníme studenou vodou tak, aby dosahovala – když se položíme dovnitř - jen do poloviny výšky. Nejlepší je koupat se na slunci, nohy i ruce můžeme mít mimo vanu. Slunce ohřívá horní část těla, zatímco dolní je ochlazována vodou. Povzbudí se krevní oběh a harmonizuje celé tělo. Koupel reguluje také zácpu, záněty, nechutenství, problémy s inkontinencí, prostatické a střevní obtíže.