Kdy a jak zkracovat jehličnany
26. 4. 2017

Kdy a jak zkracovat jehličnany

Jehličnaté dřeviny bychom na rozdíl od listnatých stromů a keřů mohli řezem nenávratně poškodit. Kdy a jak postupovat při tvarování jehličnanů vám v dalším díle  iReceptářTV poradí Vlastimil Šindelář.

Základ úspěchu – správné načasování

Pokud chcete v zahradě, ať už jako solitér či například součást skalky, pěstovat okrasný kultivar jehličnanů, pak si hodně práce ušetříte správným výběrem. Seriózní obchodníci vám nabídnou dostatek informací o výšce, kterou ten který kultivar dorůstá. Zakrslé dřeviny většinou rostou velmi pomalu a nemusíte u nich provádět žádné další zásahy. 

Pokud však z nějakého důvodu již pěstované jehličnany potřebujete zkrátit, přichází ideální čas pro tento zásah. Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.

Ideální čas pro vyštipování signalizují nové přírůstky.

Nemá stromek nájemníky? Neohrožte ptáky na hnízdech!

Příroda se neomylně řídí svými zákonitostmi. A tak na jaře nejen začnou houstnout jehličnany, ale zároveň hnízdí ptáci. Než se tedy pustíte do zásahu, zkuste keř pozorovat, zda není cílem některého z opeřenců. Je-li stromek hustý, opatrně nahlédněte dovnitř tak, abyste nešetrým zásahem neshodili případné hnízdo.  

Lahodný sirup z výhonků jehličnanů

Z mladých výhonků jehličnanů a cukru vznikne léčivý sirup.Než se pustíte do vylamování prýtů, připravte si vhodnou nádobu. Do té pak vkládejte vylomené jemné a mladé výhonky. Výhonky propláchněte a vrstvěte do čisté sklenice. Každou vrstvu přibližně po 3 cm prosypte cukrem a nechte  několik týdnů odstát. Sirup můžete použít v zimním období např. proti chrapotu či kašli.

Pozor na otravu! Zatímco výhonky borovic, smrků či jedlí jsou pro přípravu sirupu výborné, nikdy bychom neměli k tomuto účelu používat jedovatý tis

Autor Radka Páleníková, spoluautor Vlastimil Šindelář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zkrácení modřínu

(VWPsQNuNVvbjcnj6JTZyQmV6hUGjeO41idm~eYSx47bO), 13. 2. 2018, 08:34

Dobrý den,
ve vašem článku a videu nehovoříte o modřínu. Mám na pozemku po bývalém majiteli obyčejný "nezahradní" modřín (patrně modřín opadavý) a potřeboval bych ho z důvodu stínění zkrátit asi na 2/3. Přežije to takový strom (nyní má výšku asi 10-12 m)? Děkuji předem za odpověď

sirup

(o.yo4Z4UHNuvVbenVvbjcL), 15. 5. 2017, 10:51

Láhev s mladými výhonky smrku připravený na sirup musí být na slunci asi 3týdny.

sirup

(VWPsQNuvWovnQNs6JyvjFo), 13. 5. 2017, 22:46

Zdravím, jak dlouho se sirup nechává odstát? Má to být v teple, na sluníčku, jako třeba jitrocelový sirup?
Děkuji za odpověď.

RE: sirup

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 15. 5. 2017, 21:13

Dobrý den. Prosím je možné na sirup použít výhonky okrasného smrku. Má stejné léčivé účinky jako smrk z lesa? Děkuji.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS