obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Perilla, peprná bylinka, jejíž účinky ocení nejen alergici

Hrst lístků perily denně může ulevit při alergických příznacích. Je to zdravá listová zelenina s výraznou chutí, kterou si můžete snadno vypěstovat.

Flavonoidy jsou rostlinné látky, které mimořádně prospívají našemu zdraví. Působí jako antioxidanty, chrání organismus před tzv. civilizačními chorobami. A nejen před nimi, mohou výrazně ulevovat při alergii. Nejcennější je pro potlačení alergických příznaků flavonoid kvercetin - potlačuje uvolňování histaminu, který spouští alergickou reakci. Velmi bohatá je na tento flavonoid perila (Perilla frutescens), asijská listová zelenina, která potupně získává oblibu i na našich zahrádkách. 

Listy perilly mají zajímavou chuť Listy perilly mají zajímavou chuť Zdroj: Shutetrstock.com / MAHATHIR MOHD YASIN

Pěstování

Perila je nenáročná jednoletá rostlina, která může v kvalitní půdě a na slunci dorůst až do metrové výšky a šířky a působit spíše jako keřík. Je ideálním společníkem rajčat, od kterých může odpuzovat mšice. Motýly naopak vábí, pokud ji necháte vykvést.  

  • Ven se vysévá od dubna, výsevy můžete opakovat po celé léto a již za pár týdnů od výsevu sklízet mladé lístky.
  • Daří se jí na záhonech, v truhlíku na balkóně i v květináči za oknem.
  • Dopřejte jí slunné a teplé místo, v době klíčení a počátcích růstu ji nenechejte zaschnout.
  • Na půdu žádné zvláštní nároky nemá, v kvalitní, výživné, na humus bohaté zemině proste bujněji.
  • Když zesílí a zapustí své hluboké kořeny, snáší i sucho. 
variety perilly se světle zelenými a vínovými listy variety perilly se světle zelenými a vínovými listy Zdroj: Shutterstock.com / Andrii Rymarenko

Pěstovat můžete perilu se světle zelenými i tmavě vínovými, rovnými i zkadeřenými listy. Vyšlechtěny jsou dokonce variety s vícebarevnými, vyloženě ozdobnými listy, jejich semínka však u nás zatím nejsou běžně k dostání. I kombinace vínové a zelené vypadá pěkně na záhoně, v květináči i na talíři, kde zpestří třeba salát. Její chuť je kořenitá, mírně štiplavá a můžete jí zpestřit jídla z brambor, vajíček, zeleniny i masa.

Akční letáky