tvarování keřů
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování růží ve vinohradu pro krásu i užitek

Proč se ve vinohradu vysazují růže? Je to jen proto, že mezi vinnou révou tak krásně vypadají a voní? Vinaři k tomu mají ještě jeden důvod.

V některých vinařských zemích a také i v moravských a českých vinicích vidíte v létě kvést růže. Jsou vysazeny často na pokraji řádku, ale i uvnitř vinice, převážně u kovových nebo betonových sloupků.

Růže jako signalizace

Vysazené růže mají dvojí význam. Jednak estetický, spojení růže s révou vinnou vypadá velmi dobře. Navíc, některé růže, zejména anglické, mají dokonce vůni budoucích vín – např. tramínu.

růže ve vinohradu růže ve vinohradu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Druhým významným důvodem je fakt, že na listech růží se houbová choroba Oidium (padlí révové), tedy bílý povlak, objeví o několik dní dříve než na listech révy vinné. Růže tedy vinaři signalizuje, že je potřeba začít s ochranou vinice.

Které odrůdy jsou k padlí nejcitlivější?

Růže se vysazují především u citlivějších a náchylnějších odrůd révy, jako jsou Modrý Portugal nebo Müller Thurgau. Oidium na révě vinné – jedna z hlavních a nebezpečných houbových chorob – se k nám dostala z Ameriky až v polovině 19. století, stejně jako peronospora.

Akční letáky