Protože chceme mít záhony rychle plné, bujné, až téměř neproniknutelné, jsme ochotni rostlinám ledacos odpustit, přimhouřit oko nad jejich vitálností a rozpustilostí, často je nám líto temperamentní jedince zkrotit nůžkami, nebo jim dokonce omezit kořenový bal. A než se nadějeme, zarostou celou zahradu, vytlačí slabší sousedy a postarají se o to, aby nás jejich odstranění stálo mnoho úsilí a času. Proto je nanejvýš důležité určit rostlinám hranice hned od začátku; obzvláště pak těm, jejichž strategií je zabrat co největší území ať už pomalu a nenápadně, nebo co nejrychleji – bez servítků.

Z hýčkané květiny plevelem snadno a rychle

Na určitých partiích především přírodních zahrad můžeme naopak schopností zplaňujících rostlin cíleně využít.

Rostlin, které se mohou snadno stát obtížným plevelem, je mnoho. Najdeme je jak mezi trvalkami, letničkami, dvouletkami a skalničkami, tak i mezi bylinkami a okrasnými trávami. Většinou se nekontrolovaně šíří semeny, výjimkou však nejsou ani druhy s invazivními výběžky. Naše desítka je výběrem těch rostlin, kterých by byla škoda se i přes jejich „neslušné chování“ zbavit. Stačí, když si jejich schopnosti uvědomíme a včas zasáhneme:

 • Samovolně se vysemeňující druhy sestříhneme ještě před tím, než semena stačí uzrát.
 • Rostlinám s agresivními podzemními výběžky opatříme vhodnou zábranu.

Okrasné rostliny, jež se snadno množí samy

 • Divizna (Verbascum) je působivá dvouletka dosahující výšky často přes 1 m. Dekorativní jsou jak šedozelené, plstnaté růžice, které vytváří prvním rokem, tak vzpřímené, úzké klasy zpravidla jasně žlutých květů, objevujících se v létě následující sezony. Tvoří velice silné, dlouhé kořeny a další generace snadno obstarává samovýsevem.
 • Jestřábník vlnatý (Hieracium lanatum) je snadno pěstovatelná, trsnatě rostoucí vytrvalá bylina, kterou často vysazujeme na skalky, kde dokáže za krátkou dobu pokrýt velké plochy. Vytváří přízemní růžice stříbřitě zelených, chlupatých listů. Na pevných vzpřímených stoncích se na přelomu jara a léta objevují pampeliškám podobné květy. Stejně jako ony mají ochmýřená semena, která se šíří do velkých vzdáleností.
 • Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je velice atraktivní a zcela nenáročná dvouletka nebo krátkověká trvalka s výraznými, nachově růžovými květy, které vynikají na stříbřitě šedých, až 80 cm vysokých lodyhách s vlnatě chlupatými listy. Kvete od druhé poloviny léta dlouho do podzimu. Uschlé tobolky obsahují stovky máku podobných semínek, které spolehlivě a bez potíží klíčí i mezi dlažbou.
 • Listoklasec (Phyllostachys) je druh bambusu, který se razantně rozšiřuje podzemními výběžky (rhizomy). Při nedostatečném omezení dokáže v krátkém čase proměnit zahrádku v bambusový lesík.
 • Máta (Mentha) je oblíbená vytrvalá bylinka se silně aromatickými listy. V létě kvete narůžovělými až světle fialovými květy, které jsou hojně vyhledávané včelami. Všechny druhy a kříženci máty se velmi čile šíří dužnatými kořeny.
 • Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) je dekorativní, 40–60 cm vysoká vytrvalá bylina s okrouhlými, zoubkovanými, bledě zelenými, měkkými listy, na kterých ulpívají kapky vody. V létě se objevují jemná vzdušná květenství limetkově zelených kvítků. Na vhodných stanovištích se rychle šíří samovýsevem.
 • Proso prutnaté (Panicum virgatum) je ornamentální, velmi trvanlivá tráva tvořící husté, vzpřímené trsy. Úzké, sytě zelené listy se s podzimem vybarvují v závislosti na kultivaru do žluta a červena. Květenství převyšují trsy pouze mírně. Po odkvětu se vytváří množství podlouhlých semen, která velmi snadno klíčí.
 • Řetězovka viržinská (Physostegia virginiana) je štíhlá, až 1,2 m vysoká trvalka se středně zelenými, kopinatými listy a špičatými hrozny zpravidla jasně růžových či fialkových květů. Svými bílými, masitými podzemními výběžky se zprvu nenápadně šíří všude po záhoně.
 • Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica) je půvabná, křehce vypadající letnička s šedavě modrozelenými, vzpřímenými lodyhami a jemně dělenými listy. Převážně žluté, ale také oranžové a krémově bílé květy vydrží až do zámrazu. Rozšiřuje se semeny dozrávajícími v dlouhých, úzkých, zahnutých luscích.
 • Zvonek klubkatý (Campanula glomerata ‘Superba’) vytváří husté koncové hrozny purpurově fialových, až 3,5 cm dlouhých květů, které kvetou během celého léta. Nachové, tuhé, kolem 50 cm vysoké vzpřímené stonky nesou množství sytě zelených, drsně chlupatých listů. Bujně se rozrůstá svými oddenky.