Jak si vypěstovat svěže zelené osení?
29. 3. 2017

Jak si vypěstovat svěže zelené osení?

V teple vyroste a zazelená se do deseti dnů – aby bylo pěkné na Velikonoce, je třeba ho do týdne zasít. Víte, jak na to?

Osením či oseníčkem naši předci nazývali mladé, svěže zelené, ze země rašící obilí. Bylo symbolem nového počátku a příslibem budoucí úrody. Naši dávní pohanští předci se z něj z celého srdce radovali a někdy si ho trochu přinesli i domů. Dnes máme tuto živou ozdobu spojenou s Velikonoci, ale jak to u mnoha tradic bývá, kořeny sahají hluboko před dobu křesťanskou a jsou spjaty s přírodními cykly.

 Osení ozdobí velikonoční tabuli

Za oknem si můžete vysít pšenici, ječmen i žito. Semena pro osení produkují mnohé semenářské firmy (často se jedná o směs pšenice a ječmene), obilí lze také zakoupit v chovatelských potřebách.

Jak zasít obilí?

  • Do misky nasypte nejméně 5 cm silnou vrstvu zeminy (zahradní zeminy, kompostu, jakéhokoli prodávaného substrátu, poslouží i pěkně nakypřená zemina z krtince, která při pokojové teplotě pookřála).
  • Krátkodobě pěstované osení se obejde bez odtokového otvoru v nádobě a bez podmisky. To poskytuje větší svobodu ve výběru nádoby pro osení – může to být jakákoli keramická či kameninová miska, košíček vystlaný folií, nebo dokonce vaječné skořápky. Je třeba však zeminu udržovat pouze vlhkou, nikoli příliš mokrou, aby klíčící obilí nezahnívalo. Na dno můžete vložit vrstvu drenáže, která přemokření brání (drobný štěrk, perlit).

 

netradiční kraslice

  • Na lehce urovnaný substrát vysejte obilí, jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté. Poté je zasypete 2 cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.
  • Čím více světla mu dopřejeme, tím bude zelenější – místo na okenním parapetu je ideální.

 

 Žertovné osení potěší malé i velké

Setí osení a sledování růstu malých rostlinek může být skvělou zábavou pro zvídavé děti. Zvláště když pro ně najdete zajímavou nádobku, nebo přichystáte polovinu vaječné skořápky, ve které lze oseníčko vypěstovat také. Ze skořápky můžete rostlinky snadno vytáhnout, prohlédnout si kořínky, a zase je vrátit.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS