Kávovník v bytě kvete i plodí. A krásně vypadá
3. 12. 2017

Kávovník v bytě kvete i plodí. A krásně vypadá

Kdo by řekl, že původem africká rostlina se bude cítit jako doma u nás v obýváku. Kávovník je velmi dekorativní pokojovka, jejíž bílé květy voní po jasmínu. Po čase nám dokonce nabídne kávové bobule.

V bytě lze s úspěchem pěstovat kávovník arabský (Coffea arabica), nejlépe jeho zakrslou odrůdu Nana. Nejlépe se mu bude dařit na světlém místě, kam nedopadají přímé sluneční paprsky, které by jej spálily. Raději tedy rostlinu umístíme dále od okna nebo ji zastíníme záclonou; ostatně i na přírodních plantážích se kávovník pěstuje ve stínu vyšších rostlin, nejčastěji banánovníků. Během léta rostlině nejvíce prospívají teploty nad 20°C, ideálně kolem 28 °C, v zimě pak v rozmezí 15-20 °C, neměly by však klesnout pod 10 °C.

Voňavé bílé květy se objeví asi po třech letech. Za devět až čtrnáct měsíců po odkvětu dozrají plody – zelené kávové bobule, které se později zbarví dočervena. Každá bobule obsahuje dvě semena s typickou rýhou uprostřed.

Kávu mnoho z nás miluje - vděk patří kávovníku

Substrát, zálivka a hnojení

Pro kávovník zvolíme výživnou kyselou zeminu bez příměsi vápna, které by ho určitě zahubilo. Doporučujeme substrát ve složení 2 díly rašeliny, 1 díl kompostu a 1 díl písku. Půdu jednou za 14 dnů přihnojíme tekutým hnojivem. Se zaléváním je to ale trochu jinak než u jiných rostlin. Že je na něj čas, poznáme podle svěšených listů. Celou rostlinu i s kořenáčem tedy postavíme do větší nádoby a řádně ji prolijeme vodou, ve které ji necháme stát zhruba půl hodiny. Poté vodu slijeme. Zalévat samozřejmě můžeme i klasicky, ale v žádném případě nesmíme rostlinu přelévat. Trvale mokré kořeny hnijí, kávovník nemá výživu a začnou mu opadávat listy. Proto je také dobré vysypat dno pěstební nádoby keramzitem.

zrající plody kávovníku

Přesazování a množení

Kávovník přesazujeme v době, kdy neroste. Malé rostliny i dvakrát ročně, větší jednou. Při přesazování prsty roztrháme kořenový bal, kořeny z vrchní části otrháme a rostlinu obsypeme zeminou zhruba centimetr nad kořenový bal.

Chceme-li kávovník množit, můžeme zkusit řízkování nebo pěstování ze semen, která zasadíme do kyselé zeminy, kde asi za dva až tři týdny vyraší.

Autor Hana Kováříková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

kávovník

(VWPsQNuJWfrjeP4sIhIjeN4sI7bMQMvaVWR), 14. 1. 2018, 15:38

má se kávovník, který máme v bytě stříhat, krátit?

Prosí kde by bylo možné sehnat odnož kávovníku arabského.
Děkuji za radu a přeji hezký den.F.B.

RE: Dotaz na kávovník

(VWPsQNuC~bFDZ.56JT4IS.4uK7NNQmU6Pwxy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 23. 4. 2018, 10:00

Dobrý den, dnes jsem hledala pěstování kávovníku anašla jsme Váš dotaz, dostala jsem semínka a jestli jste ještě nesehnal kávovník, ráda Vám ho pošlu také ho budu dnes sadit a jsme moc zvědava co z toho vznikne... Hezký den přeji a písněte Rybníčková ..

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS