Minirůže můžete pěstovat jako okouzlující pokojové květiny
26. 1. 2016

Minirůže můžete pěstovat  jako okouzlující pokojové květiny

Růže je  královnou okrasných květin právem. Potěší všechny smysly, umí proměnit každý všední den v kouzelný. Pokud nemáte zahradu, nebo si přejete růžovou vůni i v pokoji, vyzkoušejte minirůži v květináči.  

Růže odvozené od odrůdy Rosa chinensis „Minima“, tedy rozličné zakrslé odrůdy růží, lze pěstovat jako pokojové rostliny, většinu však nikoli celoročně. Desítky odrůd s nádhernými květy všech barev vás budou těšit, pokud jim dopřejete odpovídající péči, včetně zimního odpočinku v chladu.

Jak pěstovat domácí růžičku?

Minirůže kvetou v pokojových podmínkách od jara do léta. Dobu kvetení prodloužíte odstraňováním květů již uschlých.

minirůže

 • Po opadu listů je třeba rostliny uložit na dva měsíce k odpočinku – do chladné zimní zahrady či chodby, kde však teplota nesmí přesahovat 7°C, aby se růže neprobudila. Po opadu listů nemusí růže nutně zimovat na světle, což je výhoda. V této době pozor na přelévání, rostlina vypařuje minimum vody!
 • Rostlinu můžete umístit i ven. Zde je ale třeba ochránit nádobu proti promrznutí kořenů – důkladnou izolací (u menší nádoby budou i s ní déletrvající, třeskuté mrazy nebezpečné), nebo zapuštěním do země.
 • Růže pěstované doma se přesazují na podzim – pokud zvolíte dostatečně velké nádoby, budou v případě umístění v mrazu výhodou. Čím menší květináč, tím dříve promrzne.  
 • i

  Na jaře je možné rostliny množit vrcholovými řízky.

  Na jaře růži o třetinu seřízněte a přemístěte na středně teplé místo. Teprve po dvou týdnech aklimatizace ji můžete postavit na světlé a teplé místo, nevadí ani přímé slunce. V této době vyžaduje hojnou zálivku i přihnojování, nejlépe hnojivem pro růže.

minirůže

Prevence je lepší než léčba

I v pokojových podmínkách mohou růži napadat saví škůdci a houbové choroby. Proto ji často pečlivě kontrolujte, škůdce lze v počátcích odstranit i mechanicky, případně sprchou. Pokud to nepomůže, je v interiéru vhodnější použít zdravotně nezávadné přípravky proti škůdcům na bázi rostlinných olejů či lecitinu.

Snažte se udržet vyšší vzdušnou vlhkost, zároveň je ale třeba dostatečně větrat. Růže, kterým se nedostává čerstvého vzduchu, houbovými chorobami snadno onemocní.

Posilující prostředek z přesličky

Podobně jako venkovní, i pokojové růže můžete posílit rostlinnými výluhy, například z přesličky, jež obsahuje množství křemíku a dalších prospěšných látek, podporuje zdravý růst a odolnost vůři houbovým onemocnění.

 • 20 g čerstvé či sušené přesličky namočte do litru měkké, nejlépe dešťové vody.
 • Ponechejte macerovat den, poté povařte, nechejte vychladnout a zceďte.
 • Scezeným a vychladlým roztokem růžičku jednou týdně roste.  

minirůže

Vonné květy již v únoru

Kvetení zakrslých růží si můžete načasovat i jinak. Například podle návodu naší čtenářky Jiřiny Boháčové z Hlavatce:

"Před několika lety jsem v zimním období koupila kvetoucí minirůže. Na jaře po odkvětu jsem je přesadila. Po celé léto růžičky pěstuji venku v květináčích, zalévám, přidávám hnojivo. Na podzim v říjnu je ostříhám a asi na měsíc uložím do sklepa. V prosinci růže dám na parapet na okno v ložnici, které je na jih a začnu je zalévat a přihnojovat. Pravidelně od začátku února až do konce května mi tyto růže na okně ložnice nádherně kvetou velkými květy a voní. Záhadou pro mne je, že každý květ na růžích skutečně vydrží skoro celý měsíc, než odkvete a opadá, zatímco na růžích pěstovaných venku na záhoně vydrží květy jen asi týden."

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

minirůže

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 13. 5. 2015, 09:33

Dobrý den,mám doma mimirůži ale někde je problém nejdříve má krásné zelené listy ale pak začnou jakoby žloutnout a opadávat .pořád pučí nové listy ale pak opadají.bydlím v bytě zahrádku nemám.nevím co sní.Jana

zhnědnutí a úmrtí rostlinky

(VWPsQNuF4dBvQNs6JyvjFo), 6. 9. 2012, 16:58

Dobrý den, dostala jsem darem minirůžičku v malinkém květináči, vypadala stejně jako na hlavním obrázku. Drudý den začala jakoby vadnout a odešel první ze tří stonků (výhonků), za další dva dny začal hnědnout druhý stonek a posléze i poslední. Květinka byla z krámu velmi přemokřená a tak jsem ji přesadila do nové hlíny a zalila až za dva dny. Poupata se scvrkla - zgumovatěla, listy se kroutily jako by vadly ale na omak byly šustivé jakoby vyschlé. Je to týden, co jsem růžičku dostala a myslím že ji již nezachráním. Ráda bych však věděla, kde se stala chyba, zda byla přemokřená nebo naopak vyschlá ...
Děkuji za objasnění, N.

minirůže

(VWPsQNuE4kwk3YTuVVSsQNu), 9. 7. 2012, 13:18

Dobrý den, sousedka má na zahrádce /jižní strana/ krásnou minirůžičku. Má spoustu poupat, která jí nyní začala opadávat.
Listy nejeví žádnou viditelnou změnu. Nikde jsem se nedočetla,čím to může být. Děkuji za odpověď. M.N.

Dobrý den, ja mám doma minirůžičku mám ji na parapetu na východní straně kde svítí každý den slunce, a ted nedávno mi přestala kvést co mám udělat aby mi neumřela a aby mi začala znovu kvést. A byla by tak krásná jak předtím ale zahradku nemam bydlim v bytě, a nechci oni přijít porad te mi co mam dělat.

(VWPsQNuz0erxRYTuVVSsQNu), 26. 11. 2007, 08:19

prosím Vás a když je uložíte do sklepa,musí se zalévat,děkuji

RE:

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 23. 11. 2010, 10:05

Dobrý den, když růže nemá žádné listy a je dokonce uložená na tmavém místě, spotřebuje naprosté minimum vody. Substrát by sice neměl být úplně suchý, aby kořeny nevyschly, ale je třeba zalévat jen opravdu málo, tak , aby byl jenom mírně navlhlý. Kapka vláhy postačí jednou za delší dobu, mezi tím stačí vlhkost substrátu kontrolovat.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS