Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) se v posledních letech stala jednou z nejrozšířenějších zimních kvetoucích hrnkových květin . Příčinou obliby je nejen její půvab, ale především nízké energetické nároky na vytápění při pěstování ve skleníku. Díky tomu prvosenka patří k rostlinám, které se vyplatí pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Šlechtitelským cílem jsou jako u vět šiny květin velké květy a nové barevné odstíny. Třeba intenzivně růžové, tmavě červené či jasně oranžové. Květy mohou být i dvoubarevné či plnokvěté. Většina odrůd má květy přisedlé k listové růžici. Některé však mají delší květní stvol a připomínají prvosenku jarní.

Aby kvetly co nejdéle

Když pro prvosenku najdeme v bytě chladnější místo, můžeme se z květů radovat několik týdnů. Humózní substrát udržujeme mírně vlhký. Dobrou volbou je sesadit do mísy několik prvosenek s minibramboříky či rychlenou konvalinkou, efektní je také kombinace s rychlenými cibulovinami. Poté, co rostliny odkvetou, můžeme je zasadit do zahrádky. Moderní odrůdy sice nejsou šlechtěny na mrazuvzdornost, ale žlutě nebo modře kvetoucí prvosenky jsou odolnější a mohou kvést na zahrádce i několik jar.

Šlechtitelské fígly

Prvosenky bezlodyžné se množí semeny a na trhu jsou stovky odrůd – jsou to totiž rostliny, které lze rychle a úspěšně šlechtit. Když se podíváme do jednotlivých nálevkovitých květů u různých rostlin, zjistíme, že u některých jsou prašníky nad čnělkou a u jiných je tomu naopak. A v tom je právě ten fígl, který se využívá pro tvorbu nových odrůd: kříží se mezi sebou tyto dvě skupiny stejných, ale nepříbuzných rostlin.