Recept na nádherně kvetoucí tlustici
10. 3. 2017

Recept na nádherně kvetoucí tlustici

Tlustice u nás patří k hojně pěstovaným pokojovkám. Není příliš náročná a navíc se velmi snadno množí listovými řízky. Často však ani těm, kteří o tlustici pečují dlouhá léta, nikdy nekvetla. O recept na bohatě kvetoucí tlustici se s námi podělila čtenářka časopisu Receptář, Milena Trsková.

Tlustice vejčitá, rodačka z jižní Afriky

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) ve volné přírodě roste v Jihoafrické republice, konkrétně v provincii Kwazulu-Natal. Nejčastěji byste ji našli na skalnatých svazích, v savaně, ve společenství keřů a dalších sukulentů. Za příznivých podmínek tato sukulentní rostlina vytváří ve volné přírodě stromky téměř 3 metry vysoké! Díky ztlustlému hlavnímu kmínku už poměrně mladé rostliny působí dojmem velmi starých exemplářů. Není divu, že tlustice s oblibou pěstují bonsajisté.

Tlustice nekvete každému.

Kořeny tlustice měli na svém jídelníčku příslušníci kmene Khoi i dalších afrických kmenů. Nejčastěji je domorodci konzumovali nastrouhané a uvařené v mléce v podobě kaše. Listy používali v lidovém léčitelství proti průjmu, k léčbě epilepsie, kuřích ok i jako projímadlo. 

Tlustici se v péči paní Trskové opravdu daří.

Tajemství kvetoucí tlustice naší čtenářky

V diskusi pod článkem Hvězdník: atraktivní kvetoucí pokojovku vypěstujete z cibule nás zaujaly fotografie kvetoucí tlustice. Požádali jsme jejich autorku o souhlas, zda je můžeme zveřejnit v samostatném článku. A zároveň jsme poprosili o zkušenosti s jejím pěstováním. Tady jsou zkušenosti, které za léta pěstování tlustice Milena Trsková získala:

Květy tlustice zná málokdo.

„Jsem moc ráda, že máte zájem o moji květinu a ráda se s ostatními podělím o zkušenosti s jejím pěstováním. Tlustice je stará asi 30 let. Dostala jsem ji jako asi pětiletou rostlinku. Ze začátku jsem ji přesazovala každý druhý rok. Nyní ji jenom přisypávám trochu zeminy a trochu ji přihnojuji hnojivem na sukulenty. V zimě je tlustice umístěna v prosklené, málo vytápěné verandě. Tehdy právě vykvete.

V zimě je tlustice na verandě, v létě putuje na zahradu.

Celé léto ji mám v polostínu na zahradě. Zalévá ji tam déšť a jenom ve velkém vedru ji pokropím já. Chorobami ani škůdci netrpí. Poprvé vykvetla jako desetiletá a od té doby kvete každý rok."

Dendrobium nobile není o nic pozadu

A k řádkům o tlustici přidala paní Trsková ještě snímek své další chlouby. Píše k němu: "Ráda bych vám představila i moji druhou chloubu. Je jím Dendrobium nobile. Tuto orchideu jsem dostala před pěti lety a od té doby každou zimu krásně kvete. I tato květina potřebuje být v chladnu. Nevadí jí celou zimu pootevřené okno v naší ložnici. Obě květiny jsou v plném květu již třetí měsíc.“

Také Dendrobium nobile každoročně bohatě kvete.

A co vy? Také vám vaše rostliny dělají tolik radosti?

Budeme rádi, když se svými pěstitelskými úspěchy pochlubíte. Své zkušenosti a fotografie můžete přidat do diskuse pod tímto článkem. Pokud se nám bude zdát, že vaše zkušenosti budou zajímavé pro více čtenářů, ozveme se vám a může vzniknout další inpirativní článek. 

Autor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

tlustice

(VWPsQNuvW%zk8YSSs.Cy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 27. 5. 2017, 08:32

Dobrý den,byla bych moc ráda, kdyby mi někdo poradil jak rozvětvit tlustici. Mám několik kmínků od 10 - 30cm, ale roste jen rovně, bez žádného větvení. Chtěla bych z nich mít košatou rostlinku.Předem děkuji za odpověď.

Tořivka, kohlerie

(VWPsQNucToLu8~kl4em%Cc9r98zhTj4Vj7aPZYTw), 12. 3. 2017, 18:00

Ještě ji máš?

tlustice

(VWPsQNuEW%qkQMQCWmMy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 11. 3. 2017, 05:35

Mě kvetou taky každý rok, ale ne tak bohatě. Taky jsou celé léto venku a v zimě v nevytápěné místnosti, ale dělá hodně i to, jaké bylo léto, po horkém a suchém kvetou víc než po chladnějším a deštivějším.

RE: tlustice

(Magda Katzová), 11. 3. 2017, 05:36

Omluva za gramatickou chybu, všimla jse si jí až po odeslání.

Sametová kráska

(VWPsQNuD0gxkQNs6JyvjFo), 10. 3. 2017, 18:58

Přidávám fotografii mojí pokojovky,která krásně kvete a je krásně sametová,listy i květy. Bohužel neznám název.

RE: Sametová kráska

(VWPsQNut78AuRYTuVVSsQNu), 10. 3. 2017, 22:06

Dobry večer,ta vaše kráska se jmenuje Tořivka,mam ji doma akorat mi kvete modře.Pokud by jste měla zajem,mužeme si vyměnit řízky.S pozdravem Blanka Kolín

RE: Sametová kráska

(Mirka), 10. 3. 2017, 20:41

Kohlerie a jsou různé barvy květů, já mám červenou.

RE: Sametová kráska

(Hana), 10. 3. 2017, 19:23

Je to krásná -tořivka

tlustice

(Jitka), 10. 3. 2017, 18:47

Já mám tlustic 6 různého stáří. Nejdřív mi kvetla ta, kterou jsem měla tři roky, a od té doby mi kvete každý rok už pět let. Pak rok po ní mi rozkvetla tehdy šestiletá a také kvete každý rok. Zbývající jsou o hodně starší - jedna skoro 20 let - a ještě nekvetly. Mám je na verandě ve stejném prostředí a starám se o ně stejně. Příroda je nevyzpytatelná.

RE: tlustice

(Míla), 10. 3. 2017, 19:40

Také jich mám několik, nejstarší asi 23 let. Kvetou každý rok, ale někdy jen pár květů , vždy kolem Vánoc . Určitě se jim daří na světle. Nikdy jsem je ven nedala..také to zkusím . Doma jsou v nejteplejším pokoji . Zalévám 1x týdně, nehnojím . Kvetla již také asi 3letá na okně . Hodně je množím a rozdávám . :-)

Tlustice

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 10. 3. 2017, 18:13

Tlustici jsem pěstovala cca 10r., vysoká byla skoro 1m , ale nikdy nekvetla,. proto jsem velice překvapená, že tato květina umí kvést, vypadá moc pěkně :-)))

moje kvetoucí sansiviera/ tchynin jazyk/

(VWPsQNuwc8m.Crb7Z7P~Qktc-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 10. 3. 2017, 18:10

Zachránila jsem jeden list této rostliny,když ji někdo vyhodil.Po dvou létech,když se krásně rozmnožila vykvetla bílým, hodně vonícím kvetěnstvím a hnedle dvakrát v jednom roce. Letos čekám jestli bude znovu kvést. Nikdy jsem její květenství neviděla a ani nikdo kdo tuto květinu třeba už léta pěstuje.

RE: moje kvetoucí sansiviera/ tchynin jazyk/

(Míla), 10. 3. 2017, 19:35

Také mi kvete .. už několik let každoročně :-) . Sotva se už vejde do misky , zálivka max.1x týdně a světlo od okna.

tlustice

(Vladimíra), 10. 3. 2017, 10:54

Mám také několik tlustic,ale nekvetou mi.Jinak,moc dobře se pěstují a množí.Ale mám je ve vyšších květiunáčích a právě mě zaujala fotografie,kde je tlustice v nižší misce.Líbí se mi to,asi také zkusím.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS