Syté barvy a hebkost sametu: Kvetoucí gloxínie jsou ozdobou pokoje
15. 3. 2019

Syté barvy a hebkost sametu: Kvetoucí gloxínie jsou ozdobou pokoje

Gloxínie působí, jako by byly plyšové. Sametové jsou jejich listy i veliké květy, které mohou být růžové, červené, fialové s bílým lemováním, plnokvěté. Mezi dobou kvetení a růstu však musí hlízy odpočívat.

Zvonovité, sametově hebké, až osm cm široké květy gloxínií mají krásné, syté barvy. Pěkné jsou i tmavozelené listy, které tvoří květům pozadí. Gloxínie (Sinningia) pocházejí z tropických lesů Brazílie a jejich křížence lze poměrně snadno pěstovat jako nádherné pokojovky, a to v nespočtu kultivarů. Můžeme koupit nakvetlé rostliny, ale také hlízy, ze kterých si gloxínii poměrně snadno vypěstujeme.

Gloxínie (Sinningia)

Pěstování

Pokud si domů přineseme hlízu gloxínie, zasadíme ji jen mělce, aby vrchní část (okrouhlá prohlubeň a její okraje) byla zeminou sotva pokrytá. Pro jednu hlízu postačí květináč o průměru 16 cm. Poté ji začneme pozvolna zalévat.

Gloxínie mají rády rozptýlené světlo, přímé slunce jim nesvědčí. Nejlépe rostou a kvetou v propustném, avšak humózním substrátu s přídavkem kvalitního, vyzrálého kompostu nebo listovky a perlitu. V době růstu a květu substrát udržujeme vlhký a do zálivky přidáváme hnojivo pro kvetoucí pokojové či balkónové rostliny.

K zalévání používáme vlažnou vodou, nejlépe dešťovou – rostliny nemají rády vápník. Při zálivce se vyhýbáme hlíze, především v její svrchní prohlubni by voda neměla zůstávat.

Prospěšná je vyšší vlhkost vzduchu, ale rosení, vzhledem k sametovému povrchu, rostlina ráda nemá. Vhodnější jsou zvlhčovače vzduchu nebo mlhovací fontánky v její blízkosti.

Gloxínii může uškodit průvan či náhlé změny teplot. Můžeme ji letnit v polostínu, ale jen na chráněném, závětrném místě.

Gloxínie (Sinningia)

Roční cyklus hlíz

Poté, co na jaře či v létě po týdny vytrvale kvetou, rostliny zvadnou, seschnou a zatáhnou se do hlízy. Je to jejich přirozený cyklus a odpočinek potřebují. Sesychající rostlinu postupně přestaneme zalévat. Hlízu nakonec vyjmeme, opatrně očištěnou vložíme do lísky a uložíme na tmavé místo s teplotou mezi 10-15 °C. Na jaře ji opět zasadíme do nového substrátu.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS