Křen roste velmi bujně.
Zdroj: Martina Simonazzi / Shutterstock.com

Křen má zázračné zdravotní účinky, nesmíte si ho ale nechat přerůst přes hlavu

Zasadili jsme si na zahradě křen. Nemysleli jsme si, že se ujme, jelikož podmínky nejsou zrovna takové, jaké byly popisovány v různych článcích. Teď bych se ho ráda zbavila, nebo ho alespoň omezila v růstu. Máte pro mne nějakou radu?

Odpovídá Jana Bucharová

Dobrý den, křen je opravdu velmi houževnatý a pokud se mu daří, rozrůstá se až nekontrolovaně. Zbavit se ho není lehké, protože koření velmi hluboko. Pokud byste chtěla zlikvidovat všechen, bylo by třeba pečlivě vybrat kořeny až do hloubky jednoho metru. Jednodušší bude křen v jeho rozpínavosti pouze omezit a udržet ho na jednom omezeném místě. K tomu poslouží zapuštěný plech či jiný materiál, který mu zabrání ve vegetativním šíření, ve kterém je tolik zdatný.

Křen můžeme pěstovat také v nádobách. Křen můžeme pěstovat také v nádobách. Zdroj: Yolanta / Shutterstock.com

Ohrazení kořenů by mělo sahat alespoň do půlmetrové hloubky. Krajním řešením je použití selektivního herbicidu, který se aplikuje v malém množství na list rostliny, rozšíří se jejími pletivy až ke kořenům a celou ji zahubí. Zvláště v případě křenu by to ale byla patrně škoda. I když je mnohdy až příliš bujný, jeho kořeny jsou opravdu výjimečně zdravé. Doporučujeme vyzkoušet jemně nastrouhané, smíchané s rovněž nastrouhaným, šťavnatým nakyslým jablkem – je to výtečná a zdravá pochoutka především k různým druhům masa.

Akční letáky