Divoce rostoucí růže, k nimž odrůdy s jednoduchými květy odkazují, šlechtitelé ovšem výrazně vylepšili. Květy dnešních odrůd jsou větší, jejich barvy výraznější, zeleň keřů se často pod záplavou květů dočista ztrácí. A mimoto mnohé vyšlechtěné odrůdy kvetení opakují až do podzimu. Mezi růžemi s jednoduchými květy nalezneme třiceticentimetrové miniatury i čtyřmetrové sadové růže; mohou být půdopokryvné i pnoucí. A určitě oceníme, že většinou jde o odrůdy nenáročné, s malými nároky na práci pěstitele. Projděme se nyní světem růží neplných květů a vyberme si tu, která nás potěší – pro tentokrát z růží sadových.

Bischofsstadt Paderborn

U nás tato německá růže (Kordes, 1964) dorůstá asi do metrové výšky a řadíme ji mezi růže mnohokvěté – přesněji floribundy. V krajích s mírnějšími zimami je odrůda vyšší. Růže má neobyčejně výraznou červenou barvu. Prázdný květ je asi 8 cm velký a kvetení se během léta opakuje.

 • Zaslouží si umístění na dobře viditelném místě.
 • Nezapomeneme na řádné přihrnutí před zimou a po ní keř zkrátíme asi na polovinu.

Dainty Bess


Zvláštní a krásná floribunda, tedy růže mnohokvětá, pochází z Velké Británie (Archem, 1925). Rostlina dorůstá asi 90 cm. Červeně růžové poupě se rozvíjí do barvy podstatně světlejší. Prázdný otevřený květ je světle růžově nafialovělý; o velikost asi 9 cm. Růže během roku opakuje kvetení.

 • Nejlepší umístění bude v malé skupince v travnaté ploše.
 • Na zimu růži nezapomeneme přihrnout.
 • Řežeme každoročně v předjaří asi na polovinu výšky keře.

Dortmund


Oblíbená německá růže (Kordes, 1952); pnoucí i sadová mírně převislá odrůda. Červený prázdný květ s bílým středem má průměr 7 cm, výška rostliny je asi 220 cm, Růže má typický lesklý list.

 • Je vysoce mrazuvzdorná.
 • Na podzim dozrávají šípky, které u této odrůdy můžeme ponechat.
 • Vyžaduje jen občas zmladit vyřezáním starých výhonů u země.

Frühlingsgold, syn. Spring Gold


Sadová růže vysoká po letech až 3 metry a asi 2 m široká se ve svém růstu moc omezovat nedá. Byla vyšlechtěna v Německu (Kordes) již roku 1937. Kvete pouze jednou za sezonu, ale velmi časně a intenzivně. Květy jsou jemně světle žluté s poněkud tmavším středem. Růže mívá 9 až 16 plátků, střed je volný. Květ dosahuje velikosti i 10 cm a voní. Koncem léta se ukáží efektní, tmavě červené, kulovitě zploštělé, až 3 cm velké šípky.

 • Naprosto mrazuvzdorná růže vyžaduje jen občasné prosvětlení hustého keře.
 • Hodí se do pásu stejně vysokých keřů i pro solitérní umístění.

Nevada


Mohutně rostoucí sadová růže dosahuje výšky až 2,5 m a také značné šíře. Byla vyšlechtěna ve Španělsku (Dot) již v roce 1927. Vyniká abnormálně velkými prázdnými bílými květy, jež mají průměr i 10 cm. Růže kvete mezi prvními někdy již koncem května. Květ později neopakuje. V období květu je ovšem na zahradě nepřehlédnutelná.

 • I přes svůj původ je tato odrůda naprosto otužilá.
 • Péči o ni můžeme omezit jen na občasné zmlazování odstraněním starých výhonů těsně u země.

Pretty Sunrise, syn. Yann Arthus–Bertrand


Velmi krásná francouzská novinka (Meilland, 2007) získává ocenění na výstavách. Dá se charakterizovat jako mnohokvětá nízká (asi 90 cm) sadová růže. V prázdném, asi 7 cm velkém květu nalezneme působivé prolínání barvy světle červené, růžové, žluté i oranžové. Růže během roku stále opakuje kvetení.

 • Řežeme ji každoročně v předjaří asi na polovinu výšky rostliny.

Sun Tan


Odrůda je mnohokvětá růže; polyantka pocházející z Nizozemska (Interplant, 1995). Dosahuje výšky 80 cm. Působivý je načervenalý list, ale hlavně velmi ojedinělý oranžový prázdný květ. Odrůda remontuje, tedy opakuje kvetení během roku. Květy jsou velké 5 cm.

 • Při základním řezu v předjaří zkracujeme výhony o asi třetinu jejich výšky.

Růže nalezne uplatnění jako zvláštnost pro pozorování zblízka.