obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ředkvičky a salát můžete do skleníku vysít již v únoru

Pochutnat si už v březnu na křehkém listovém salátu a křupavých ředkvičkách z vlastní sklizně? Pokud semínka svěříte půdě již v únoru, může se to podařit.

Salát pro časnou sklizeň můžete zasít již v únoru, Časně se vysévají buď odrůdy určené k řezu listů, které poskytnou brzkou úrodu mladých lístků, nebo velmi rané hlávkové saláty a odrůdy určené pro rychlení ve studeném skleníku. Stejně jako ředkvičky, i saláty dobře klíčí v chladu. Salát a ředkvičky můžete vysít do řádků vedle sebe Salát a ředkvičky můžete vysít do řádků vedle sebe Zdroj: Shutterstock.com / Diana Taliun

Rané odrůdy ředkviček můžete do skleníku nebo hnojem či kompostem vyhřívaného pařeniště vysít rovněž již v únoru - sklízet je pak budete v druhé polovině března. Pokud přijdou mrazy, ochrání je dodatečné zateplení netkanou bílou textilií, kterou položíte přímo na výsev, či bublinkovou fólií, která přikryje pařeniště. Aby byly bulvičky šťavnaté a jen mírně štiplavé, potřebují pravidelnou zálivku.

  • Salát můžete kombinovat s rychlými ředkvičkami, pomalejší karotkou a voňavým koprem.
  • Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.
  • Semínka salátu jen přitlačte k substrátu a nenechejte zaschnout. Příliš husté výsevy protrhávejte.
  • Udržujte dokonale čistá skla, protože nedostatek světla podporuje hromadění dusičnanů v salátu. Aby se o ně nezranili ptáci, opatřete je např. UV nálepkami, které se nám jeví průsvitné a ptákům jasně modré.
  • Ve skleníku či pařeništi můžete předpěstovávat také kedluben, pór, květák, brokolici, salát pro pozdější výsadbu ven.

 

Venku i ve skleníku ochrání semenáčky netkaná bílá textilie Venku i ve skleníku ochrání semenáčky netkaná bílá textilie Zdroj: Shutterstock.com / Vadym Zaitsev

První výsevy na venkovní záhony

Koncem února můžeme, pokud počasí dovolí, vysévat rané otužilé ředkvičky, raný salát k řezu listů, kozlíček polníček, roketu a špenát přímo na venkovní záhony. Teplotu půdy, která je pro úspěšné klíčení zásadní, mírně zvýšíme pomocí černé folie. Přesnou teplotu změříme půdním teploměrem - když ukazuje více než 5°C, začneme vysévat. Venkovní záhony se vyplatí chránit - starodávné skleněné poklopy dnes nahrazuje netkaná bílá textilie.

Akční letáky