obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řízky nepatří na pánvičku ale do květníčku, aneb jak si snadno namnožíte rostliny

Je to jednodušší, než byste čekali. Uříznete větvičku, nařežete z ní řízky, naklepávat je nemusíte, zapíchnete je do země a za pár měsíců máte sazeničku.

Tedy pokud zakořeňující řízek nenecháte uschnout – substrát v květináčích by měl být stále trochu vlhký. Nedávejte je také na přímé slunce, lepší je stín nebo polostín.

Jak na to?

  • Brzo ráno uřízněte ostrými nůžkami nebo nožem větvičku. Přivstat si se vyplatí, řízky budou čerstvější.
  • Nařežte ji na 10-15 cm dlouhé kousky.
  • Spodní listy odstraňte, řízky zapíchněte do substrátu. Raději jim připravte důlek, stačí tužkou, abyste je při zapichování nepoškodili.
  • Pokud to chcete dělat jak profíci, můžete je předem smočit ve stimulátoru pro zakořeňování – ale u běžných druhů to nutné není.

Větvičky odeberje ostrými nůžkami nebo nožem Větvičky odeberje ostrými nůžkami nebo nožem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Substrát můžete koupit přímo určený pro řízkování, nebo pro výsevy a množení, poslouží i jakýkoli jiný lehký. Sami si ho můžete namíchat z normální zeminy, kterou najdete pod drnem a z písku. Hodí se i perlit ze zahrádkářských potřeb, který vypadá trochu jako burizóny, ale k jídlu není – je to pufovaná hornina, lehoučká a běloučká, pěkně nasává a drží vodu.

Co všechno?

V červnu si takhle můžete namnožit třeba okrasné i ovocné keře (šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky, angrešty, rybízy, růže), nebo bylinky, jako je šalvěj, levandule, rozmarýna, máta a všelijaké trvalky.

Rozmarýn zakořeňuje velmi snadno Rozmarýn zakořeňuje velmi snadno Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky