Robotická sekačka ulehčí nepříliš oblíbenou práci.
Zdroj: Shutterstock.com / Piotr Wawrzyniuk

Robotická sekačka - ideál pro zaneprázdněné majitele zahrad?

Nedlouho po té, co se našimi domácnostmi začaly projíždět robotické vysavače, se objevily na trhu obdobné stroje určené k péči o trávníky. Princip fungování těchto strojů má pro uživatele podobný přínos: stroje stačí "jen" správně naprogramovat a my už se nemusíme téměř o nic starat.

Automatická sekačka je propracovaný stroj, který se hodí do větších zahrad kolem novostaveb, kde téměř neslyšně vydrží pracovat po celou sezónu. Robotická sekačka je výborným a nadčasovým zahradním strojem s téměř plně autonomním provozem. Jakkoliv může vstupní investice vypadat nevýhodně, následné lenošení na zahradě za to určitě stojí. 

Nakupujte u odborníků

Výběr robotické sekačky se vyplatí svěřit do rukou odborníků, kteří pomohou s odbornou montáží. Především se jedná o instalaci vymezovacího vodiče na sekanou plochu a prvotní nastavení stroje před jeho použitím. Prodejce by měl majitele vždy řádně seznámit s vlastnostmi konkrétního typu sekačky.

Jak svažitý terén zvládne vaše vybraná sekačka? Jak svažitý terén zvládne vaše vybraná sekačka? Zdroj: Shutterstock.com / frenky362

Robotická sekačka si velmi dobře poradí s větší zahradou, kde je svažitý terén, ale i různé překážky. Sečení probíhá nepřetržitě za pomoci broušeného otočného břitu ve tvaru X. Obrovskou výhodou je velmi tichý provoz, daný využitím moderních bezkartáčových motorů.

První nastavení necháme odborníkům První nastavení necháme odborníkům Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Než se vypravíte na nákup, určitě se vyplatí věnovat nějaký čas přípravě a zvážení toho, jaký stroj by se nám nejvíce hodil. Jde mj. o šíři záběru (začíná na 16-18 cm, ale může být i 56 cm), výšku sečení (nejnižší hodnota bývá 20 mm, maximální až 80 mm, nejčastěji do 50 mm). Dobré je zjistit i průměrnou pracovní dobu stroje (nejčastěji jedna hodina, dražší stroje vydrží v provozu až 120 minut) a délku nabíjení. Pro výběr optimálního stroje bychom měli znát velikost sekané plochy (tj. trávník bez překážek. Levnější stroje zvládají 250 m2, ty nejdražší jsou dimenzovány až na 3000 m2. Pro zahrady s členitým a svažitým terénem vybíráme stroje s optimální svahovou dostupností (nabídka se pohybuje od 15% až po 36%).

Ohraničení sekaného prostoru

Odborná instalace zahrnuje jak navedení vymezovacího vodiče, tak nastavení sekačky pomocí osobního počítače nebo mobilní aplikace. Následně probíhá několikahodinový testovací provoz, který může odhalit chyby a nutnost změny nastavení. Například, když se sekačka v některém místě zasekne a jezdí stále dokola. Nastavení sekacího režimu stroje zvolíme podle našich potřeb a doporučení odborníka.

Pohled na nerezovou sekací čepel Pohled na nerezovou sekací čepel Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Posekanou hmotu sekačka nesbírá. Nerezová žací čepel ji naseká nadrobno a tak dochází k mulčování. Je-li tráva přerostlá, pak je nutné nejprve použít klasickou sekačkou a teprve následně zprovoznit robota.

Překážky nevadí, ale…

Před koupí robotické sekačky bychom měli vzít v úvahu nejen velikost, ale také osázení a terén naší zahrady. Překážky nevadí, ale průjezd pro sekačku by měl být dostatečně široký. Většina současných robotických sekaček má v základní výbavě nárazová čidla. Pokud tedy najede na krtinec nebo pevnou překážku, zastaví se a změní směr sečení.

Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Určitě bychom měli mít dobře přístupný zdroj elektřiny pro zapojení nabíjecí stanice. Nejlepší je umístit ji tam, kde stroji nic nebrání v průjezdu. Déšť ani vítr těmto strojům nevadí.

Magnet pro nenechavce

Nejlevnější modely seženete při slevových akcích i pod 20 000 Kč. Ale spíše se připravte na vyšší částku (kolem 45 000 Kč, nejlepší modely na zahrady s výměrou až 3 000 m² pak vyjdou i na více než dvojnásobek).

Velkým problémem dnešní doby je nenechavost. Při výběru sekačky si ověřte, zda je model vybavený alarmem pro případ neoprávněné manipulace. Výhodou je také elektronický zámek, který dovolí změnit nastavení pouze vlastníkovi.

Robotická sekačka se na pěstěných trávnících cítí jako doma Robotická sekačka se na pěstěných trávnících cítí jako doma Zdroj: Jaromír Malich / Foto

Akční letáky