Malé solární zahradní svítidlo.
Zdroj: Grisha Bruev / Shutterstock.com

Rozsviťte zahradu a proměňte ji v kouzelnou

Večerní posezení na vlahém letním vzduchu je neskonale příjemné. Pokud si zahradu správně rozsvítíte, ocitnete se přímo v pohádkovém světě.

Osvětlovat rovnoměrně celou zahradu je zbytečně nákladné, navíc takový postup obvykle nepřinese žádný estetický zážitek. Vyplatí se vytipovat si nejzajímavější místa a ta podtrhnout osvětlením. Světlo je samozřejmě nezbytné u zahradního posezení, jako průvodce na cestičkách či před domem. Kdekoli v zahradě si ale můžete vybrat zajímavý prvek – solitérní rostlinu, sochu, jezírko, vodotrysk, krásně osázený kout – a ten nasvítit a přitáhnout tak k němu pozornost. Kontrast světla a okolního stínu pak přináší to pravé kouzlo. 

Zdola osvětlený stromZdola osvětlený stromAutor: Archiv ireceptar.cz

Hrajte si se světlem

  • Magicky působí jemně nasvícené bíle kvetoucí rostliny: lilie, bílé plamenky, zvonky, kaly a další.

  • Díky osvětlení zdola výrazně vynikne prvek (socha, rostlina), který je osvícen a dostává nečekané podoby. Vzniká velmi dramatický efekt, který je li použit s mírou a pouze na vhodných místech, propůjčí zahradě magické kouzlo. 
  • Bodové osvětlení dovolí jednotlivým rostlinám či zahradním prvkům vystoupit z temnoty. Je třeba jej používat promyšleně a raději méně, aby se jeho efekt nerozmělnil. Pokud je osvětlení měkce rozptýlené, zvláště pod ním vyniknou různé struktury povrchu. Takové, kterých si za dne ani nevšimneme.

Prosvětlená fontánkaProsvětlená fontánkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Díky osvětlení zdola či z boku můžete na zahradě rozehrát stínové divadlo. Například vzrostlé okrasné trávy budou vrhat fantastické, stále se měnící stíny na zeď, pokud je prosvítíte.

Akční letáky