Malé solární zahradní svítidlo.
Zdroj: Grisha Bruev / Shutterstock.com

Rozsviťte zahradu a proměňte ji v kouzelnou

Večerní posezení na vlahém letním vzduchu je neskonale příjemné. Pokud si zahradu správně rozsvítíte, ocitnete se přímo v pohádkovém světě.

Osvětlovat rovnoměrně celou zahradu je zbytečně nákladné, navíc takový postup obvykle nepřinese žádný estetický zážitek. Vyplatí se vytipovat si nejzajímavější místa a ta podtrhnout osvětlením. Světlo je samozřejmě nezbytné u zahradního posezení, jako průvodce na cestičkách či před domem. Kdekoli v zahradě si ale můžete vybrat zajímavý prvek – solitérní rostlinu, sochu, jezírko, vodotrysk, krásně osázený kout – a ten nasvítit a přitáhnout tak k němu pozornost. Kontrast světla a okolního stínu pak přináší to pravé kouzlo. 

Zdola osvětlený strom Zdola osvětlený strom Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hrajte si se světlem

  • Magicky působí jemně nasvícené bíle kvetoucí rostliny: lilie, bílé plamenky, zvonky, kaly a další.

  • Díky osvětlení zdola výrazně vynikne prvek (socha, rostlina), který je osvícen a dostává nečekané podoby. Vzniká velmi dramatický efekt, který je li použit s mírou a pouze na vhodných místech, propůjčí zahradě magické kouzlo. 
  • Bodové osvětlení dovolí jednotlivým rostlinám či zahradním prvkům vystoupit z temnoty. Je třeba jej používat promyšleně a raději méně, aby se jeho efekt nerozmělnil. Pokud je osvětlení měkce rozptýlené, zvláště pod ním vyniknou různé struktury povrchu. Takové, kterých si za dne ani nevšimneme.

Prosvětlená fontánka Prosvětlená fontánka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Díky osvětlení zdola či z boku můžete na zahradě rozehrát stínové divadlo. Například vzrostlé okrasné trávy budou vrhat fantastické, stále se měnící stíny na zeď, pokud je prosvítíte.

Akční letáky