obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Růže z Jericha vám vykvete před očima. Jak oživit zázrak z pouště?

Vyschlé klubíčko růže z Jericha je hnáno pouštním větrem sem a tam. Když narazí na vodu, napije se a rozvine do zelené růžice. Zázračnou proměnu můžete sledovat i doma, v misce s vodou.

Růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) pochází z pouštních oblastí Afriky a Ameriky a jako druh je stará několik milionů let. Vědci říkají, že se vyskytovala už v prvohorách, tedy ještě daleko dříve, než po Zemi chodili dinosauři.

Vítr vane pouští

Suchá růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Suchá růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Zdroj: Shutterstock.com / Petr Salinger

Miliony let přežila růže z Jericha díky svým mimořádným schopnostem úspěšně se vypořádat s nepříznivými podmínkami. Když nemá dostatek vláhy, schoulí se do malého klubíčka a větrem se nechává unášet pouští. Jestliže se ale dostane do míst, kde je vláha, za několik hodin „rozkvete“. Z klubíčka se rozvinou jednotlivé větévky, které strukturou připomínají větévky cypřiše. Namísto hnědé kuličky o průměru asi 7 cm se zakrátko objeví zelená rostlinka velká až 25 cm. Jakmile zdroj vody vyschne, opět se schoulí do kuličky a dál se kutálí po poušti.

 

Rozvíjející se růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Rozvíjející se růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Zdroj: Shutterstock.com / Petr Salinger

Jak se o růži z Jericha starat?

Svinutou rostlinu dáme do misky s vlažnou vodou. Jakmile se rozvine, přebytečnou vodu odlijeme a necháme ji pouze na dně. Pokud by byla ve vodě příliš dlouho, mohla by zahnívat. Vodu doplňujeme podle potřeby. Podehnívání je častým problémem, částečně tomu můžeme zabránit sice pravidelnou, ale jen mírnou zálivkou, aby růže nestála ve vodě. Pokud však i přesto zpozorujeme plíseň, rostlinu přestaneme zalévat, aby se vysušila a smotala do klubíčka.

Rozvíjející se růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Rozvíjející se růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Zdroj: Shutterstock.com / Mirek Kijewski

Nejlepších výsledků dosáhneme, když budeme růži z Jericha imitovat pouštní podmínky, to znamená, že ji dopřejeme i čas sucha. Někteří milovníci květin si ji vysazují do vitrín s tropickými rostlinami. Pokud tak učiníme, měli bychom jí zajistit teploty 17-22 °C, vysokou vzdušnou vlhkost a pravidelnou zálivku.

Kde ji koupit?

Rozvíjející se růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Rozvíjející se růže z Jericha (Selaginella lepidophylla) Zdroj: Shutterstock.com / Mirek Kijewski

Sehnat tuto zvláštní rostlinu u nás není snadné. Obtížné je to dokonce i v Amsterdamu, kde je celosvětově vyhlášený květinový trh. Musíme se velice pozorně dívat, abychom toto nenápadné klubíčko nepřehlédli v záplavě cibulí a květů tulipánů a lilií. V našich zahradnických prodejnách ji nejspíše nekoupíme, ale můžeme si ji objednat na internetu. Tam se prodává za cenu okolo 100 korun.

Akční letáky