Dřevěný česáček ovoce vlastnoruční výroby.
Zdroj: KelaVi / Shutterstock.com

Domácí česáčky na ovoce: návod pro začínající kutily krok za krokem

Ne každému vyhovují prodávané česáčky či trháčky ovoce. Není divu, že se mezi čtenáři Receptáře našla celá řada těch, kteří si vyrobili svůj vlastní nástroj, díky kterému si usnadní sklizeň ovoce. Třeba některý z nápadů inspiruje i vás.

Za sběráčky dáme od padesáti do pěti set korun, takže žádný velký výdaj, přesto si někteří z nás nacházejí náhrady. Prostě si tyto pomůcky vyrobí sami. Důležitá je dostatečně dlouhá a pevná násada, která nepruží, protože ovoce musíme trochu postrčit, aby upadlo do sáčku. Násadou pootočíme. Síťka je lepší než látka, neboť dobře vidíme, kolik jablek je uvnitř.

dvě varianty PET sběračků na ovoce dvě varianty PET sběračků na ovoce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vyrobit sběráček z PET láhve

  • Na tyč přišroubujeme část PET láhve, z obou stran použijeme širší podložky a můžeme je mírně ohnout, aby nevyklouzával drát, který přidržují.
  • Tyč je v hrdle natěsno, přesto ji ještě stáhneme šroubovací objímkou. Na přečnívající konec nasadíme propíchnutý míček, aby se jablka nepoškozovala.

Tento sběráček se objevil v nápadech Receptáře už před 13 lety Tento sběráček se objevil v nápadech Receptáře už před 13 lety Zdroj: Archiv ireceptar.cz Tento sběráček se objevil v nápadech Receptáře už před 13 letyAutor: Archiv ireceptar.cz
Nápad na mechanický sběráček Receptáři už před třinácti lety poslala Katarina Kadlecová z Bratislavy. Půlkruhové nože se po zatažení za provázek uzavřou a přetnou stopku.

Tento sběráček sestrojil jej Josef Zuber z Třince Tento sběráček sestrojil jej Josef Zuber z Třince Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tento sběráček je z archivu, sestrojil jej Josef Zuber z Třince. Nejdůležitější je vhodně vytvarovat plochá železa a vyrobit pružinu: správně zakalit drát.

sběráček ze síťoviny sběráček ze síťoviny Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejjednodušší je smyčka z velmi silného drátu nebo pásoviny, přes kterou omotáme látkový či síťkový sáček.

komerční výrobek z drátu komerční výrobek z drátu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Docela vtipný komerční výrobek. Jenže kdybychom něco podobného měli vyrobit z drátů, bylo by to příliš těžké. Leda bychom z kovu svařili jen základní kostru a do ní upevnili síťku.

pletený sběráček pletený sběráček Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pletený sběráček připomíná spíše umělecký výtvor, než aby sloužil k pohodlnému sbírání ovoce.

Foto: Shutterstock a archiv, kresby: autor

Akční letáky