Množení pravých kaktusů řízkováním není jednoduché, ovšem u sukulentů, tvořících na stoncích listy, stačí odebrat právě je a z každého lze vypěstovat novou rostlinu. Snadno tak můžete namnožit krásné rostliny druhu Pachyphytum, tlustice (Crassula) a další.

Odebírání listových řízků

Zatímco listové řízky z velkých tenkých listů je třeba zasadit okamžitě (a potřebný je i kryt udržující vyšší vzdušnou vlhkost nebo zastřižení listové čepele) neboť tenké listy vypařují příliš vlhkosti a vysychají, listy sukulentů si vláhu dovedou uchovat. A ani s jejich vysazováním není třeba spěchat – právě naopak. Poté, co list těsně u stonku odřízneme ostrým a čistým nožem, necháme ho při pokojové teplotě na suchém místě zaschnout pár hodin nebo i dní – do té doby, než se ranka zacelí tenkou blankou, kalusem.

Zrození ve štěrku

Připravené listy sázíme so nádoby, která je vyplněná lehkým substrátem pro kaktusy a svrchu ještě jemným štěrkem s kamínky o velikosti přibližně 5 mm. Tato svrchní drenáž zabrání uhnívání řízků, které postupně zapustí kořeny do spodní, vlhčí vrstvy. I tu však jen lehce zavlažíme a v průběhu zakořeňování již zalévat nemusíme – dužnaté listy mají dostatek vlastních zásob pro celou dobu zakořeňování. Listy zapustíme do štěrku uříznutým a nyní již zaceleným koncem jen tak hluboko, aby stály mírně šikmo, mohou i ležet. Pokud bychom řízek zapustili příliš hluboko, opět by hrozilo uhnívání. Na teplém místě zakoření – některé druhy již za měsíc, jiné potřebují měsíců několik. Až se tak stane, vedle lístků začne růst nová rostlinka.