Ze šruchy zelné připravíme lehkou, lahodnou a zdravou zeleninovou přílohu
Zdroj: Dolly MJ / Shutterstock.com

Vysejte si šruchu, nenáročnou listovou zeleninu bohatou na omega 3 kyseliny

Šrucha zelná nekvete ani zdaleka tak oslnivě, jako zářivá šrucha velkokvětá. Nepěstujeme ji však pro krásu, ale pro užitek, pro zajímavou chuť i blahodárné účinky na tělo. I když pohledná je rovněž…

Šrucha zelná (Portulacea oleracea) obsahuje vitaminy A, C, B a karotenoidy, z minerálů hořčík, vápník, draslík a železo, chlorofyl, vlákninu a další prospěšné látky typické pro listovou zeleninu. Ovšem v jednom vyniká, omega–3 mastných kyselin obsahuje více než jakákoli jiná listová zelenin. Má šťavnatou, mírně nakyslou chuť, hodí se do salátů, můžeme ji připravit i jako špenát.  Využít můžeme jak listy, tak stonky a poupata. V salátu příjemně křupkají, Po podušení či orestování poslouží jako zeleninová příloha.

Šrucha zelná (Portulacea oleracea) Šrucha zelná (<em>Portulacea oleracea</em>) Zdroj: wasanajai / Shutterstock.com

Zahradní varieta

Pěstovat můžeme původní druh, z jižní Evropy pocházející plazivou, půdopokryvnou šruchu s dužnatými lístky, nebo kulturní, vzpřímeně rostoucí formu šruchu zelnou setou (Portulacea oleracea sativa), která má ještě lahodnější chuť a nabízí opravdu hojnou sklizeň. I když není poléhavá, rozrůstá se bujně do šíře a může posloužit jako nenáročný podrost pod vyššími rostlinami – její hustý porost je odolný vůči plevelu, jen málokterý do něj pronikne.

Pěstování

Šruchu můžeme vysévat v květnu a následně po celé léto pro. Po zmrzlých lze rovněž vysadit v dubnu předpěstované sazeničky. U původní formy ponecháme jednotlivým plazivým rostlinám prostor až 20 cm, šruchu setou můžeme vysévat hustěji, zvláště pokud budeme sklízet mladé natě. Ty můžeme sklízet již měsíc po výsadbě a výsevy postupně opakovat, abychom měli mladé natě až do zimy.

Šruchu zelnou můžeme pěstovat na zeleninových záhonech jako podrost Šruchu zelnou můžeme pěstovat na zeleninových záhonech jako podrost Zdroj: Art_Pictures / Shutterstock.com

Šrucha má hluboké kořeny a listy, které umí udržet vodu, proto není náročná na vláhu. Po sklizení by měla putovat na talíř co nejrychleji, protože brzy zvadne a ztratí svou šťavnatost.

Akční letáky